piłka i plakat z meczu

Piłka nożna w czasie II wojny światowej | #M2WSwirtualnie

6 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto ustanowiono w rocznicę otwarcia pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach, które miało miejsce dokładnie 6 kwietnia 1896 roku. Dziś w ramach cyklu #WirtualnePorankizHistorią przypominamy mecz pomiędzy reprezentacją Armii Polskiej na Wschodzie i drużyną Armii Brytyjskiej rozegrany w 1943 roku. Poniżej znajdziecie materiał filmowy oraz zagadkę, której rozwiązanie podpowie Wam o ważnym wydarzeniu z życia Muzeum obchodzonym dzisiaj. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem oraz spędzania czasu z #M2WSwirtualnie!

Czy wiesz, że 24 stycznia 1943 roku w Bagdadzie odbył się mecz piłkarski pomiędzy reprezentacją Armii Polskiej na Wschodzie i drużyną Armii Brytyjskiej. Został on uznany za pierwszy od 1939 roku występ polskiej reprezentacji narodowej. W związku z wagą spotkania, przed meczem zorganizowano specjalny obóz treningowy, w celu przetestowania ponad 40 piłkarzy, którzy zgłosili się ze wszystkich stacjonujących wówczas w Iraku polskich oddziałów. Zarówno w polskim jak i brytyjskim zespole nie zabrakło przedwojennych graczy z zawodowych drużyn. Przed liczącą 8000 widzów publicznością, wśród której byli między innymi generałowie Władysław Anders i Henry Maitland Wilson, Polacy odnieśli pewne zwycięstwo, pokonując drużynę armii brytyjskiej 4:0. 

W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajdują się eksponaty związane z piłką nożną: plakat informujący o meczu piłki nożnej, który został rozegrany 24 stycznia 1943 roku o godzinie 15-tej na stadionie „Scouts Ground” w Bagdadzie oraz brytyjska  piłka futbolowa z lat 30- 40 XX wieku, wykonana z 18 zszytych płatów skóry.

Czy jesteś ciekawy, w jaki sposób rozgrywano mecze piłki nożnej w Wolnym Mieście Gdańsku? Ówczesne zasady były inne od tych, jakie znamy dziś . Różniły się również stroje, w których występowali zawodnicy. 


Zapoznaj się z materiałem filmowym przygotowanym w czasie wydarzenia „Mecz, który się nie odbył”, będącym rekonstrukcją widowiska sportowego w Wolnym Mieście Gdańsku. Więcej o wydarzeniu TUTAJ.


Zagadka 6 kwietnia (568.36 KB)