Pakt dla Wojny – konferencja w Gdańsku w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

Pakt dla Wojny – konferencja w Gdańsku w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

W 80. rocznicę podpisania przez Ribbentropa i Mołotowa paktu o agresji wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, czyli 23 sierpnia 2019 r., Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z Instytutem Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, zapraszają na międzynarodową konferencję naukową pt. Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej.

Oprócz uczestników reprezentujących Polskę, wezmą w niej udział historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.

Do oficjalnego układu Ribbentrop-Mołotow, dołączony został tajny protokół na mocy którego, Hitler i Stalin podzielili obszar Europy Środkowo-Wschodniej na swoje strefy wpływów. Waga tego dokumentu dla dyskusji o genezie wybuchu II wojny światowej jest nie do przecenienia. Zawarte w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. na Kremlu porozumienie pomiędzy dwoma dyktatorami zmieniło losy świata. Poza tym, że potwierdzono w nim wolę dokonania rozbioru Polski na drodze wojny, zmówiono się także w sprawie Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i należącej do ówczesnej Rumunii Besarabii. Sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji faktycznie oznaczał, że agresywne plany Stalina i Hitlera wobec niepodległych państw, które postawiono w roli przedmiotów podporządkowanych realizacji interesów Niemiec i ZSRS, weszły w fazę realizacji.

Konferencja ma być przede wszystkim dyskusją o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata. Nie jest to jednak jedyny cel, jaki postawili przed nią organizatorzy. Międzynarodowe spotkanie historyków i muzealników w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, będzie także ważną okazją do refleksji i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków porozumienia niemiecko-sowieckiego z 1939 r. dla poszczególnych państw Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

Ważnym elementem konferencji będzie zatem sprawa kształtowania współczesnych narracji muzealnych o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób współczesnego zakłamywania prawdy o wojennym sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Data i miejsce wydarzenia:
23 – 24 sierpnia 2019 r. (piątek – sobota)
godz. 10.00
sala im. Jana Olszewskiego 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk

PROGRAM KONFERENCJI

program

aaaa