Przejdź do treści

Otwarcie wystawy poświęconej Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

pon., 09/04/2018 - 11:17
Otwarcie wystawy poświęconej Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", które odbędzie się 12 kwietna o godzinie 13:00 w siedzibie Muzeum Stutthof/Stutthof Museum w Sztutowie. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. 

Wystawa opowiada o losach podziemnej organizacji, której żołnierze i działacze pod przywództwem Józefa Dambka zapisali się na trwałe w historii Pomorza. Były to osoby świadome, że w przypadku ujęcia stracą życie, a ich rodziny zostaną poddane represjom. Mimo to nie brakowało im determinacji i odwagi by walczyć z niemieckim zniewoleniem. 

Twórcami ekspozycji są: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski, prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski oraz Krzysztof Steyer.

Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" to jedyna duża regionalna organizacja konspiracyjna działająca w Polsce w latach 1939-1945. Powstała w 1941/1942 roku z przekształcenia utworzonej na przełomie 1939/1940 r. lokalnej organizacji o nazwie Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Kaszubski”. Inicjatorem powstania TOW „Gryf Kaszubski” był ukrywający się na Kaszubach przedwojenny nauczyciel Józef Dambek, później faktycznie kierujący „Gryfem”.

W programie:
- Powitanie: Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki,
- Słowo o „Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski” - prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski,
- Poczęstunek.

Organizatorzy:
Muzeum Stutthof/Stutthof Museum
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku