Otwarcie wystawy „Milion zza oceanu”

6 lipca 2018 r. o godzinie 15:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy czasowej „Milion zza oceanu”, poświęconej udziałowi Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w wojennym wysiłku Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej.

Otwarcia wystawy dokonał Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki:
- „Z poczuciem deja vu staję tu przed Państwem, bowiem sześć miesięcy temu miałem przyjemność otwierać wystawę „Milion zza oceanu” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Już wówczas byłem przekonany, że dialog historyczny wymaga takiego opowiadania historii, aby była ona zrozumiała dla naszych partnerów. Stany Zjednoczone bezwzględnie i bezsprzecznie od wielu wieków są ważnym partnerem Polski, ważnym partnerem Rzeczpospolitej. Dialog historyczny wymaga takiego opowiadania historii, który będzie zrozumiały – a ta wystawa jest tego najlepszym przykładem, bowiem opowiada o Polakach w Armii Amerykańskiej, o żołnierzach amerykańskich polskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej.”

Podczas otwarcia odczytano list Jarosława Sellina, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zwrócił się do zebranych w następujących słowach:
- „Chciałem wyrazić ogromną wdzięczność Panu Dyrektorowi za prezentację wystawy o polskich bohaterach, którzy z wielkim oddaniem i poświęceniem brali udział w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej. Nierzadko byli to obywatele Amerykańscy z drugiego i trzeciego pokolenia emigrantów polskich, w których piersiach biło bardzo mocno polskie serce.”

Ekspozycja będzie prezentowana w sali wystaw czasowych (poziom -3) do 31 października 2018 roku.