Otwarcie wystawy fotograficznej "Sztutowo - czarne na białym"
9 maja 2014 r. w Muzeum Stutthof w Sztutowie została otwarta wystawa fotograficzna pt. "Sztutowo - czarne na białym" przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Stutthof.
Wystawa jest podsumowaniem plenerów fotograficznych zorganizowanych we wrześniu 2013 r. na terenie Sztutowa. Ekspozycja prezentuje około 100 zdjęć wykonanych przez uczestników, którzy pod okiem profesjonalnego fotografa, starali się za pomocą obrazu uchwycić krajobraz miejsca, na którym historia w tragiczny sposób odcisnęła swoje piętno.
Cechą wyróżniającą warsztaty był powrót do fotografowania w technice analogowej oraz zajęcia w ciemni, podczas których uczestnicy samodzielnie wywołali zrobione zdjęcia. Pierwszego dnia plener odbywał się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, zaś drugiego dnia uczestnicy projektu udali się na spacer po Sztutowie i utrwalili na kliszy współczesny obraz miejscowości oraz jej mieszkańców.
Wystawę można oglądać od 9 maja do 30 września 2014 r.
Sztutowo [Stutthof] przed II wojną światową leżało w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Po jego wcieleniu do III Rzeszy Niemieckiej, już 2 września 1939 r. na terenie miejscowości utworzono obóz SS dla jeńców cywilnych, który w styczniu 1942 r. stał się państwowym obozem koncentracyjnym KL Stutthof. Był pierwszym i najdłużej istniejącym (do 9 maja 1945 r. ) obozem tego typu leżącym w obecnych granicach Polski.
Niewątpliwie tragiczna historia wywarła wpływ na to miejsce – na jego krajobraz
i mieszkańców. Choć minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej to pamięć o wydarzeniach tamtego okresu jest wciąż obecna w świadomości ludzi żyjących w Sztutowie.