Rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL”

Otwarcie Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL”

W konferencji organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej bierze udział ponad trzydziestu naukowców, m. in. z Hiszpanii i Rosji. Konferencja potrwa trzy dni (26, 27 i 28 czerwca br.) podczas których przedstawione zostaną, między innymi zbrodnie popełnione przez przedstawicieli formacji dąbrowszczaków.
 
Zgromadzonych gości i prelegentów przywitał dr Marek Szymaniak, kierownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który przybliżył zebranym ogólny zarys obrad, w tym program wystąpień zaplanowanych na dzisiaj:  

„Nasza Konferencja zgromadziła kilkudziesięciu prelegentów. Temat jest bardzo aktualny, związany również z dokonującą się w Polsce dekomunizacją przestrzeni publicznej. Konferencja poświęcona jest wojnie domowej w Hiszpanii, a jak wiadomo brali w niej udział również dąbrowszczacy. Będziemy dyskutowali o istocie obecności dąbrowszczaków w Hiszpanii, ale konferencja nie zawęża się tylko i wyłącznie do tego tematu. Chcemy poruszyć również wiele więcej zagadnień związanych z kształtowaniem się tego konfliktu, z jego genezą i przebiegiem”. 

Otwierając konferencję dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mówił:

„Na kilka lat przed tym jak człowiek roku 1938, według tygodnika Times – Adolf Hitler, z człowiekiem roku 1939, później roku 1942 według tego samego tygodnika – Józefem Stalinem, rozpętali najbardziej tragiczny konflikt w historii świata, wybuchła wojna w Hiszpanii, która nie tylko będzie punktem odniesienia dla naszej dzisiejszej konferencji, ale też wyznaczała perspektywę i była punktem odniesienia dla II wojny światowej, bo jak uczono w szkole średniej i szkole podstawowej, stała się poligonem doświadczalnym dla dwóch totalitaryzmów – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu”.  

W dalszej części, Dyrektor wyraził wdzięczność i radość z faktu, iż tak ważna konferencja odbywa się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: „Bardzo się cieszę, że ta konferencja odbywa się właśnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, bo po raz kolejny mamy możliwość wyjścia poza perspektywę lat 1939-1945 i cofnięcia się nieco wcześniej, ale też wyjścia dalej, bo rozmawiać będziecie Państwo o interpretacji samego zjawiska dąbrowszczaków po roku 1945, a także w XXI wieku”. 

 Dr Karol Nawrocki nawiązał do konferencji archeologicznej, która odbyła się zaledwie dwa tygodnie temu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podczas której rozmawiano o fenomenie archeologii współczesności, archeologii konfliktów zbrojnych i materialnych pozostałościach po dwóch totalitaryzmach:

„Dziś będziemy rozmawiać o pozostałościach mentalnych totalitaryzmu sowieckiego, bo w tych kategoriach odbieram zjawisko dąbrowszczaków, które niestety do dziś budzi kontrowersje. Mam nadzieję, że część z nich zostanie wyjaśniona podczas tych trzech dni obrad”.  

Zebranych gości przywitał również Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon, który podkreślił, iż głównym celem konferencji jest pokonferencyjna publikacja:

„(…) liczę na to, że powstanie bardzo rzetelna, solidna, z porządnymi indeksami publikacja naukowa, w której pojawią się też teksty, które są ewidentnie związane z tematyką. Autorzy, co wyjdzie w dyskusji, dołączą się do udziału w tej debacie o dąbrowszczakach – ten główny temat jest tutaj fundamentalny. Wojna domowa w Hiszpanii jest jednym z elementów, jednym z zagadnień, które się tu pojawi. Wojna domowa z ogromnym międzynarodowym udziałem, także tym cząstkowym Polaków” – mówił Profesor M. Golon. 

Konferencja potrwa trzy dni (26, 27 i 28 czerwca br.). Wstęp na konferencję jest wolny.

Więcej o Konferencji <<< KLIKNIJ

Zachęcamy również do obejrzenia transmisji na żywo z Konferencji: