Opisy filmów | Czerwiec

Opisy filmów i zwiastuny | Czerwiec 2018

ELLA I JOHN

reż. Paolo Virzì

112 min / 2017 / Francja, Włochy / dramat

Laureatka Oscara, Helen Mirren, oraz Donald Sutherland, dwukrotny zdobywca Złotego Globu w filmie Paolo Virzìego. Mirren i Sutherland wcielają się w uciekającą parę, która udaje się w niezapomnianą podróż starym RV „Leisure Seeker”. Wyprawa zaczyna się w Bostonie, jej zwieńczeniem ma być dom Ernesta Hemingway’a w Key West. Eskapada jest próbą odnalezienia pasji życia i… miłości. Podróż to niezwykła – pełna przygód i niespodzianek – od początku do końca.

 

FILMY Z SERCA POLSKI

Zestaw historycznych filmów krótkometrażowych z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST / 82 min

W zestawie znalazły się nagradzane na wielu festiwalach krótkie metraże podejmujące tematykę związaną z zakończeniem II wojny światowej przy wykorzystaniu różnych perspektyw. W programie filmy poświęcone m.in. zbrodniom hitlerowskim czy przypominające sylwetki polskich bohaterów, ale też pokazujące ukrytą walkę pierwszych polskich hakerów z komunizmem.

Portrety wojenne: Bronisław Hellwig / reż. Tomasz Matuszczak / 29 min / 2014 /  Polska / fabularyzowany dokument

Koniec wojny / reż. Tomasz Szafrański / 13 min / 2003 / Polska / fabularny

Hakerzy wolności / reż. Marcin Gładych / 20 min / 2011 / Polska / dokumentalny

Tryszczyn 1939 / reż. Robert Grochowski / 20 min / 2012 / Polska / dokumentalny

Dyskusję po pokazie filmów poprowadzi Jarosław Jaworski, organizator i rzecznik prasowy festiwalu TOFIFEST

 

KINOHISTORIA

EPITAFIUM 169. RZECZ O ADAMIE DEDIO „ADRIANIE”

reż. Iwona Bartólewska, Janusz Marszalec

51 min / 2007 / Polska / fabularyzowany dokument

Głównym bohaterem filmu jest Adam Dedio, przedwojenny podchorąży Marynarki Wojennej. W czasie wojny 1939 r. walczył z Sowietami i Niemcami w oddziałach Samodzielnej Grupy Operacyjnej ,,Polesie”. Po powrocie z niewoli w obozach jenieckich związał się z konspiracją ZWZ-AK w Krakowie. Aresztowany latem 1944 r. był brutalnie katowany przez Gestapo. Odzyskawszy wolność, wstąpił do partyzantki. Po wojnie, będąc już oficerem Marynarki Wojennej, nie wyrzekł się swoich wcześniejszych poglądów politycznych. Wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (XII Okręg Morski) znanego pod kryptonimem Semper Fidelis Victoria – organizacji podziemnej działającej na Pomorzu, gdzie pełnił funkcję oficera wywiadu. Za tę działalność poniósł najwyższą ofiarę – został stracony w gdańskim więzieniu 14 kwietnia 1947 r.              

Przed projekcją odbędzie się spotkanie z udziałem: dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, współautora scenariusza do filmu – mjra Waldemara Kowalskiego, rodziny Adama Dedio oraz zaproszonych współtwórców filmu. Spotkanie moderować będzie dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.

 

KINOHISTORIA

KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI

reż. Sławomir Grünberg

72 min / 2015 / Polska, USA / animacja, dokument

Zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, Sławomira Grünberga. Historia Jana Karskiego – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański „Newsweek” uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku. Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił państwom zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego.

Dyskusję po projekcji filmu poprowadzi dr Bartosz Filip.

 

KSIĄŻĘ I DYBUK

reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

82 min / 2017 / Niemcy, Polska / dokument, biograficzny

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji ,,Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera i błyskotliwego producenta.

 

PREMIERA

NA GŁĘBOKĄ WODĘ

reż. James Marsh

101 min / 2018 / Wielka Brytania / dramat

Claire i Donald to szczęśliwe i zakochane w sobie małżeństwo z trójką dzieci. Gdy rodzinny biznes plajtuje, by zapewnić rodzinie byt, Donald decyduje się na ryzykowny krok. Postanawia wziąć udział w żeglarskim wyścigu dookoła świata. Bez doświadczenia i przygotowania, nie zbaczając z trasy, musi przetrwać samotną podróż i wygrać wyścig. Donald za wszelką cenę chce osiągnąć sukces i zasłużyć na podziw najbliższych. Wspierany przez żonę i kibicujące mu dzieci wyrusza w niebezpieczny rejs. Na co zdobędzie się, by wygrać z żywiołem i nie zawieść tych, których kocha?

 

SHORT WAVES ON TOUR 2018

Zestaw najlepszych polskich filmów krótkometrażowych / 113 min

W zestawie znalazło się pięć najwyżej ocenionych podczas SHORT WAVES FESTIVAL 2018 w Poznaniu krajowych krótkich metraży (fabuły, animacje, dokumenty). Autorzy filmów opowiadają intrygujące historie wyrazistych bohaterów. Pokazują w swych produkcjach wszystkie odcienie życia oraz pełną paletę emocji – smutek spowodowany niepowodzeniami przeplata się z radością z drobnych sukcesów. Zawsze wygrywa jednak ciekawość życia, która dodaje odwagi, by podjąć się kolejnych wyzwań.

Wolta / reż. Monika Kotecka, Karolina Poryzała / 14 min / 2016 / Polska / dokument 

Czarnoksiężnik z krainy U.S. / reż. Balbina Bruszewska / 23 min / 2017 / Polska / animacja 

Nic nowego pod słońcem / reż. Damian Kocur / 25 min / 2017 / Polska / fabuła

Heimat / reż. Emi Buchwald / 24 min / 2017 / Polska / fabuła

Fusy / reż. Kordian Kądziela / 28 min / Polska / 2017 / fabuła

 

PREMIERA

SWEET COUNTRY

reż. Warwick Thornton

110 min / 2017 / Australia / western, dramat historyczny

Akcja filmu, oparta na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywa się w 1929 r. w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Bohaterem jest Sam, aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei. Pewnego dnia Sam zostaje wraz z żoną i córką najęty do pracy przez niejakiego Harry’ego Marsha. Ten okazuje się złym człowiekiem, a jego coraz bardziej napięte relacje z Samem kończą się gwałtowną strzelaniną. Aborygen zabija białego w obronie własnej. Ucieka z miasta razem z ciężarną żoną, ale ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera.

 

TULLY

reż. Jason Reitman

96 min / 2018 / USA / komedia

Mąż, dom i trójka dzieci! Marlo to prawdziwa superbohaterka, ale czasem nawet superbohaterki potrzebują chwili wytchnienia. Pewnego wieczora w drzwiach domu Marlo zjawia się tajemnicza niania, Tully... Młoda, piękna i zwariowana opiekunka szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Marlo musi zmierzyć się z przebojową i pełną energii dziewczyną, która ma w sobie wszystko to, co Marlo utraciła.

 

PREMIERA

W CIENIU DRZEWA

reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

89 min / 2017 / Dania, Islandia, Polska / komediodramat

Islandzki kandydat do Oscara twórców hitu kinowego „Barany. Islandzka opowieść”. Dwa małżeństwa, jedno drzewo i absurdalna, sąsiedzka wojna, która doprowadza do nieoczekiwanych sytuacji, w których puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad rozsądkiem. Atli, wyrzucony z domu przez żonę, wprowadza się do rodziców, którzy właśnie toczą spór z sąsiadami. Wszystko rozchodzi się o wielkie, stare drzewo, rzucające cień na taras przyległej posesji. W czasie gdy Atli próbuje ułożyć sobie życia na nowo, konflikt z sąsiadami ulega eskalacji – dom zostaje uszkodzony, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach.

 

PREMIERA

ZIMNA WOJNA

reż. Paweł Pawlikowski

85 min / 2018 / Polska, Francja, Wielka Brytania / dramat

Twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” przeniosą nas tym razem do lat 50. i 60. XX., stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i równocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównych bohaterów filmu będzie… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku. W rolach głównych zobaczymy Joannę Kulig, Tomasza Kota, Agatę Kuleszę oraz Borysa Szyca.