Ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

"W wymiarze historycznym i symbolicznym Wrzesień 1939 roku jest dla Polaków datą wyjątkową. Pierwszego dnia tego miesiąca Niemcy rozpętali przeciwko Polsce najtragiczniejszy w całych dziejach kataklizm wojenny, który pochłonął życie ok. 6 mln. obywateli polskich, a eskalując na cały świat, doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości pozbawiając życia kilkadziesiąt milionów niewinnych ofiar. Wrzesień 1939 roku to również data symbolizująca początek nie znającej kompromisów heroicznej walki Polaków z okupantem niemieckim i sowieckim. Na Wrześniu 1939 roku ogniskują się także dramatyczne polskie wspomnienia dotyczące dokonania przez Związek Sowiecki i III Rzeszę Niemiecką czwartego rozbioru Rzeczypospolitej. Tragedia jaka spotkała wtedy naród polski ma więc charakter wielowymiarowy i stanowi jeden z najważniejszych węzłów pamięci Niepodległej Polski.

W roku 2019 upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej. 80 lat temu Polska jako pierwsza stawiła czoła zbrodniczej niemieckiej i sowieckiej totalitarnej nawałnicy. Bolesne skutki tego kataklizmu odczuwamy do dziś. Pamięć o tej tragedii łączy pokolenia i stanowi wyraz szacunku dla ofiary naszych przodków. O niesłabnącym zainteresowaniu kolejnych pokoleń poznawaniem historii wojny z totalitarnym złem świadczy m.in. ponad milion osób, które zwiedziły wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Motywem przewodnim obchodów są trzy symboliczne wydarzenia decydujące o okolicznościach wybuchu II wojny światowej i jej eskalacji: podpisanie tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow – 23 sierpnia 1939 r., niemiecki atak na Polskę faktycznie rozpoczynający II wojnę światową – 1 września 1939 r., oraz sowiecka inwazja na Rzeczpospolitą – 17 września 1939 r., faktycznie finalizująca tajną zmowę Hitlera i Stalina w sprawie IV rozbioru Polski.

Wokół tych trzech ważnych dat, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogniskuje ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Chcemy pokazać światu nasze przywiązanie do wolności i niepodległości i uświadomić milionom ludzi na całym świecie, jak głębokie i jak wyjątkowo tragiczne doświadczenie dotknęło wówczas Polski.

Niech ten rok w sposób szczególny będzie dla Państwa czasem refleksji nad wartością dobra i pokoju w życiu osobistym i społecznym".

dr Karol Nawrocki,
Pełnomocnik do spraw organizacji obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

log80