Obchody Narodowego Święta Niepodległości w MIIWŚ

11 listopada 2023 roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Tuż po otwarciu, od godz. 10:00 Dział Edukacyjny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prowadził w Muzeum dla rodzin z dziećmi bezpłatne warsztaty łączące aktywność plastyczną z wiedzą o Polsce i Jej symbolach narodowych. Ich uczestnicy poznali podstawowe informacje geograficzne i historyczne nt. Niepodległej. W toku części praktycznej z kolei uczyli się samodzielnego tworzenia ozdobnych kokard okolicznościowych w narodowych barwach.

W ramach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowaliśmy dla osób dorosłych spacery edukacyjne. Nietypowe zwiedzanie było doskonałą okazją do zobaczenia zabytków związanych ze świętem narodowym, nieprezentowanych na co dzień w przestrzeni wystawienniczej Muzeum. Przewodnicy muzealni ponadto poprowadzili uczestników po wybranych punktach wystawy, związanych z polską symboliką narodową.

Od godzin porannych muzealni wolontariusze rozdają biało-czerwone flagi, kotyliony i przypinki dla obchodzących 11 listopada w MIIWŚ.

W samo południe na placu przy muzeum odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.

Dla zwiedzających tuż przy wejściu do MIIWŚ ustawione zostały zabytkowe samochody Dodge i Willys, a także po raz pierwszy najnowszy nabytek – armata polowa wz. 1902 kalibru 76,2mm.

Ponadto w Kinie Muzeum wyświetlane były: nagrodzony na 48. FFF w Gdyni film Kingi Dębskiej „Święto ognia”, a także bijąca rekordy popularności wspaniała animacja malarska „Chłopi”.

Klamrą obchodów Narodowego Święta Niepodległości był finał IV edycji konkursu ProBono Poloniae, w trakcie którego uhonorowano laureatów za zrealizowane wydarzenia artystyczne uwzględniające wątki patriotyczne. Szczegóły tutaj.

Zwieńczeniem gali oraz wspólnego świętowania był koncert artystów Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, podczas którego można było usłyszeć utwory z płyty „Płyń Wisełko”, albumu wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć z wydarzenia.