fot. M2WŚ

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września 2020 roku, w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na półwyspie Westerplatte odbyły się uroczystości mające na celu uhonorowanie pamięci ofiar tego najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu.  

Obchody rocznicy rozpoczęły się na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Tam prezydent RP Andrzej Duda wraz z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karolem Nawrockim oraz dr Jarosławem Szarkiem, Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce na grobach Obrońców Westerplatte. 

Następnie na placu przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się główna część obchodów rocznicy. W tym roku, po raz pierwszy, gospodarzem wydarzenia było Wojsko Polskie. W czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda wraz z dyrektorem Muzeum, dr. Karolem Nawrockim, wręczył wręczył pięciu rodzinom Obrońców Westerplatte noty identyfikacyjne. Jest to pokłosie badań archeologicznych, które Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prowadziło jesienią 2019 roku.


– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszych pięknych obchodów, tej wspaniałej oprawy. Dziękuję z całego serca Ministerstwu Obrony Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, żołnierzom, harcerzom, wolontariuszom – wszystkim tym, dzięki których wysiłkowi i pracy nasze dzisiejsze spotkanie tu jest możliwe, że przebiega w tak podniosłej i pięknej atmosferze. To bardzo ważny moment również dlatego, że miałem niezwykły zaszczyt wręczyć rodzinom bohaterów poległych tu na Westerplatte certyfikaty potwierdzające odnalezienie, po ponad 80 latach, szczątków ich najbliższych – bohaterów tamtych dni, bohaterów wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. (...) To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza imperializm i brutalna polityka prowadząca do wojny. To miejsce musi być godne i musi wyglądać godnie – mówił na Westerplatte Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał o rozmowie z archeologami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którzy odnaleźli szczątki dziewięciu żołnierzy poległych na Westerplatte. Zwrócił uwagę, że do tej pory miejsce gdzie leżeli obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej, było zaniedbane:


– Wierzę głęboko w to, ponieważ Westerplatte zostało przekazane w zarząd Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i powstanie specjalnie dedykowana w ramach tego muzeum placówka, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, że dzięki tej troskliwości, którą wykazują ci pracujący w tych instytucjach i służący Ojczyźnie – bo patrząc na nich, wiem, że takie mają podejście – to miejsce będzie nie tylko godne, ale przede wszystkim piękne, odwiedzane przez młodzież i będzie oddawany hołd w miejscach pochówku naszych żołnierzy.


Dalsza część obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostanie zorganizowana m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Już o 11.00 odbędzie się promocja komiksu „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”, a na 14.00 zaplanowano początek konferencji naukowej „POLEGLI NA WESTERPLATTE. Groby i szczątki westerplatczyków w świetle badań archeologicznych, genetycznych i historycznych oraz w kontekście procedur prawnych”. Wydarzenia relacjonowane będą na żywo w mediach społecznościowych Muzeum. 

O 21.30 w TVP1 wyemituje wyjątkowy dokument „Obrońcy” w reż. Pawła Domańskego. Zamknięty pokaz przedpremierowy tego filmu zostanie zorganizowany również dziś w Kinie Muzeum znajdującym się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja.