Nowatorski projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyróżniony przez redakcję serwisu Sketchfab

Nowatorski projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyróżniony przez redakcję serwisu Sketchfab

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jako pierwsza instytucja na świecie, zrealizowało projekt, który jednocześnie wykorzystuje technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do odtworzonych cyfrowo historycznych scen i miejsc.

Materiały zaprezentowane przez Muzeum w serwisie Sketchfab znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych projektów na świecie w obszarze dziedzictwa kulturowego i historycznego w 2020 r. Modele i sceny zostały docenione też przez samych użytkowników - prezentację Muzeum w ciągu 3 tygodni obejrzało aż kilkanaście tysięcy internautów.

Atutem prezentacji jest możliwość obejrzenia modeli na dowolnym urządzeniu, komputerze, telefonie oraz goglach do wirtualnej rzeczywistości.

Materiał zaprezentowany przez Muzeum to odtworzony cyfrowo nieistniejący już fragment Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte. Cyfrowa rekonstrukcja uwzględnia takie detale, jak piec kaflowy odtworzony na podstawie odnalezionych niedawno fragmentów, a także wyposażenie techniczne pomieszczenia służbowego zawiadowcy stacji. Użytkownik serwisu Sketchfab może obejrzeć i wirtualnie zwiedzić budynek stacyjny, teren przed bramą kolejową, magazyny oraz pobliskie zabudowania. Dodatkowym atutem prezentacji jest wprowadzenie narracji i opowieści do prezentowanych materiałów. Użytkownicy mają szansę prześledzić mało znaną, tragiczną historię zawiadowcy stacji - starszego sierżanta Wojciecha Najsarka. W poszczególnych kadrach i scenach można obejrzeć i niemalże uczestniczyć w ataku na bramę kolejową oraz odparciu natarcia przez placówkę „Wał”.

Materiały przygotowane przez Muzem II Wojny Światowej poprzez nowatorskie użycie technologii zachęcają do poznawania historii, docierając do różnych grup wiekowych, w szczególności do młodego pokolenia.

Odtworzone modele, miejsca i sceny z Wojskowej Składnicy Tranzytowej obejrzysz na portalu wbmf.online oraz w serwisie Sketchfab.