Na zaproszenie Poseł Anny Fotygi, delegacja pracowników oraz wolontariuszy Muzeum udała się do Belgii

Głównym punktem programu wyjazdu pracowników i wolontariuszy Muzeum do Belgii była wizyta w Parlamencie Europejskim i spotkanie z panią Poseł Anną Fotygą, na zaproszenie której delegacja gościła w Belgii.

Zanim to jednak nastąpiło uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić dwa spośród najciekawszych pod względem historycznym i architektonicznym miasta Belgii jakimi są Bruksela i Brugia. Ze względu na kontakty nawiązane podczas ubiegłorocznego Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych, na szlaku wyjazdu znalazło się także pole bitwy pod Waterloo – miejsce ostatecznej klęski Napoleona Bonaparte i zwiedzanie Mémorial 1815 – miejsca pamięci o jednej z przełomowych bitew w historii świata.

Dzień wizyty w Parlamencie Europejskim rozpoczął się udziałem delegacji Muzeum w konferencji, której głównym tematem była aneksja Krymu przez Rosję. Następnie odbyło się spotkanie z panią Poseł Anną Fotygą, która zaznajomiła grupę ze swoją pracą i przedstawiła projekty nad którymi pracuje. W czasie wolnym część delegacji wzięła udział w konferencji poświęconej Tajwanowi, część zwiedzała Parlamentarium – specjalną strefę edukacyjną dla gości Parlamentu Europejskiego – jeszcze inni na własną rękę zwiedzali okolicę.

Wizytę w Parlamencie wieńczył przygotowany przez pracowników Muzeum, wieczór poetycki poświęcony twórczości Grażyny Chrostowskiej, poetki, więźniarki i ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, który odbył się w parlamentarnej bibliotece. Na spotkanie złożyła się projekcja filmu Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków „Za kratą są zielone drzewa”, wystąpienie dr Karola Nawrockiego, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wiersze Grażyny Chrostowskiej w artystycznej interpretacji Magdaleny Gajewskiej, Elżbiety Bęben, Bogumiły Bęben oraz Aleksandry Jóźwiak. Wieczór zakończyła prelekcja dr Tomasza Szturo, Wicedyrektora Muzeum, poświęcona pokoleniu „Kolumbów” i wojennej poezji.

Muzeum składa niniejszym na ręce Pani Poseł Anny Fotygi serdeczne podziękowania z zaproszenie i umożliwienie pracownikom i wolontariuszom spędzenia paru bardzo intensywnych i interesujących dni w Belgii.