Na placu przed Muzeum zaprezentowano Eksponat Roku: Dodge’a WC 52
W ramach obchodów pierwszych urodzin Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na placu przed Muzeum zaprezentowano Eksponat Roku: Dodge’a WC 52. Wielozadaniowy, lekki samochód ciężarowy produkowany w latach 1941 – 1945 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jest jednym z najciekawszych eksponatów, pozyskanych przez Muzeum w ciągu roku jego działalności.
- Wyprodukowany w 1945 roku Dodge WC 52 jest eksponatem symbolicznym, bo symbolizuje blisko 4 000 eksponatów, które w ciągu roku znalazły się w magazynie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, osiągając liczbę ponad 50 000 w naszych zbiorach. Chciałbym serdecznie podziękować Kierownikowi Działu Zbiorów, dr Marcinowi Westphalowi, który dokłada wszelkich starań, aby tego typu eksponaty i zabytki trafiały właśnie do Gdańska – mówił podczas prezentacji eksponatu roku Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki oraz nadmienił, iż – Dodge WC 52 będzie eksponowany tylko podczas specjalnych okazji. Dzisiaj taka okazja jest - pierwsza rocznica Muzeum od momentu połączenia, wizyta Pana Ministra Jarosława Sellina, następnie przekazał głos.
- Wóz zakupiony przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku brał udział w ostatnich walkach w Europie Zachodniej prawdopodobnie służąc armii amerykańskiej. Wziął udział w walkach we Francji, gdzie też zakończył swój szlak bojowy. Obecnie posiada oznaczenia 1. Brygady Strzelców Karpackich wchodzącej w skład 3. Dywizji Strzelców Karpackich (II Korpus Polski we Włoszech) – objaśnił Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, zebranym na placu przed Muzeum.
Prezentowany pojazd został wyprodukowany w 1945 r., w tym samym roku został przetransportowany do Europy. Pojazdy serii WC wytwarzano w wielu wersjach, m.in.: wozów dowodzenia, ambulansów, samobieżnych dział przeciwpancernych i samochodów rozpoznawczych. Najczęściej jednak wykorzystywano je do holowania artylerii i przewozu żołnierzy.
Do końca wojny wyprodukowano ogółem ok. 60 tys. sztuk Dodge’a WC 52. Poza siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, służyły one m.in. w armiach: brytyjskiej, Wolnych Francuzów, sowieckiej, a także w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.