Monodram o Janie Karskim "Zupa rybna w Odessie" zagościł na scenie MIIWŚ

W sobotni wieczór 7 października sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku była miejscem, gdzie zebrani mogli podziwiać monodram o Janie Karskim pt. "Zupa rybna w Odessie".

Przed spektaklem do gości zwrócił się dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt:

Fakt, że był to oficer Polskiego Państwa Podziemnego, emisariusz tegoż państwa, człowiek który nie zdecydował się na powrót po '45 roku do komunistycznej Polski (był wykładowcą na amerykańskich uczelniach), spowodował że dla większości mieszkańców Polski Ludowej, Jan Karski był do początku lat '80 osobą kompletnie nieznaną. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji diametralnie różnej, odmiennej, bowiem po 1989 roku nie tylko mieliśmy przez długi okres możliwość stykania się z Janem Karskim, który odwiedzał Ojczyznę, mieliśmy możliwość oglądania go na ekranie podczas wywiadów których udzielał, podczas rozmów które prowadził np. z Janem Nowakiem Jeziorańskim – jako świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń. Ale też po roku 1989 powstało bardzo wiele ważnych książek w tym niejedna biografia Jana Karskiego. [...]

Jego doświadczeniami możnaby obdzielić wiele osób. Nie jeden człowiek wycofałby się w zacisze domowe i wybrał bezpieczeństwo prywatnego życia po pierwszym dramatycznym wydarzeniu, a przecież po pierwszej misji ten człowiek przeszedł ciężkie śledztwo w katowni gestapo. To go nie złamało i dalej działał na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego. Człowiek dyplomata, oficer i w końcu akademik, świadek historii. [...] Jest wielu naszych bohaterów, o których tylko my wiemy. O Janie Karskim wie każdy kto interesuje się dziejami Holokaustu, dziejami zagłady Żydów, zdaje sobie sprawę jaką rolę w rozpoznawaniu tamtej tragedii, tamtej zbrodni ten człowiek odegrał w roku '42 i 43'.

"Zupa rybna w Odessie" to spektakl o Janie Karskim - emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego, o człowieku którego zadaniem było dokumentowanie zbrodni w czasie II wojny światowej. Te zdobyte informacje przekazywał rządowi na uchodźstwie. Były to raporty o sytuacji społeczno-politycznej w okupowanej Polsce. Monodram stawiał pytania o zasadność misji Jana Karskiego, a także drążył temat świata obojętnego na zawartość tych raportów.

Świat dramatu "Zupa rybna w Odessie" przedstawiał świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Fabuła spektaklu była na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca i wyjątkowa.

AUTOR: Szymon Bogacz
REŻYSERIA: Julia Mark
OBSADA: Sebastian Ryś (Jan Karski)

Sebastian Ryś – urodził się we Wrocławiu w 1986 roku, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor, reżyser, instruktor teatralny. Wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego „Witkacy jest do X-tej” z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Polskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym dał się poznać jako S.B. w spektaklu Szymona Bogacza "Trzech mężczyzn w różnym wieku", a także tytułowym "Hamletem" W. Szekspira.  Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe. W poszukiwaniu swoich bohaterów sięga do teatru radiowego oraz do krótkometrażowych własnych produkcji. Swoją rolą w nagradzanym monodramie „Zupa rybna w Odessie”, wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera. Laureat pierwszej nagrody w konkursie Pro Bono Poloniae. Beneficjent programu Kultura Polska na Świecie.