Misja Archeologiczna
Nasze Muzeum, powołane 22 grudnia 2015 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pana prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, zamierza zarówno eksponować dotąd nigdy w całości nie pokazywany zbiór zabytków ruchomych, jak i pozyskiwać nowe eksponaty znajdujące się po dziś dzień in situ na chwalebnym polu walki. Warto podkreślić, iż Muzeum jest jednocześnie największym w Polsce depozytariuszem kolekcji zabytków związanych z Westerplatte oraz pamiątek osobistych po Obrońcach Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Powołana instytucja realizuje także apel śp. majora Ignacego Skowrona - ostatniego z ponad dwustuosobowej załogi walczącej na Westerplatte, który przed śmiercią w 2012 r. wyraził w liście swoje oczekiwania dotyczące ekspozycji muzealiów w Muzeum Westerplatte, którego tworzenie zostało przerwane w 2008 r.
Planowane działania wpisywać się będą w całości w coraz bardziej popularną w naszym kraju archeologię pół bitewnych połączoną z aspektem poszukiwawczym; opartą na wiedzy ekspertów, ale także pasjonatów historii – wolontariuszy, którzy dotąd byli często pomijani w procesach badawczych.
Przed nami nie tylko okres wytężonej pracy stricte muzealnej, ale także badawczej. W ramach zakrojonych na szeroką skalę prac Muzeum Westerplatte przygotowało program badań pod nazwą projektu: „Misja Archeologiczna na Westerplatte”, który po raz pierwszy obejmie cały teren walk na Westerplatte i podzielony zostanie na kilka sezonów badawczych. Celem misji jest zarówno zlokalizowanie, zadokumentowanie i uwidocznienie dla zwiedzających reliktów zabytków nieruchomych (np. fundamenty zburzonej podczas nalotu niemieckich bombowców nurkujących Wartowni nr 5), jak i odnalezienie materialnych śladów walk po oblężeniu umocnień na Westerplatte, a następnie wyeksponowanie ich w Muzeum Westerplatte w ramach ekspozycji stałej w 2019 r.
Teren badań obejmie przede wszystkim miejsca związane z Westerplatte i dyslokacją niemieckich formacji oblegających Składnicę, a także okolice Trójmiasta (łącznie z terenami morskimi) poszerzając aspekt oblężenia Westerplatte o walki o Wybrzeże.
Zgodnie z harmonogramem prac badawczych „Misja Archeologiczna na Westerplatte” rozpocznie się już w tym roku, mając nadzieję, że będzie to ważne wydarzenie edukacyjne i medialne, tak, by żywa historia odkrywana na polu walki w sposób niemal namacalny była dostępna szerokiej publiczności.