Uczestnicy panelu „Kształtowanie pamięci o II wojnie światowej w muzeach historycznych” prof. Norman Davies Margot Blank, Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst, prof. Paweł Machcewicz, Aleksandr Nikonow, dyrektor Centralnego Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie, Élie Barnavi, były ambasador Izraela we Francji, historyk. Fot. Roman Jocher

Międzynarodowa konferencja historyków

W dniach 6-7 maja w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Międzynarodowa konferencja historyków pt. "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat." zorganizaowana przez Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego i Porozumienia, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności.

Słowo wstępne wygłasił Adam Daniel Rotfeld, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. "To konferencja o charakterze etycznym, nasze spotkanie jest próbą docierania do prawdy, która nie zawsze jest łatwa." - powiedział podczas przemówienia.

"Mamy nadzieję, że będzie to spotkanie historycznej sfery, która pochyli się nad różnorodnością interpretacji dziedzictwa II Wojny Światowej, konferencję zorganizowaliśmy z myślą o dialogu historyków z całego świata"
– powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS.

W pięciu panelach dyskusyjnych historycy dyskutowali o takich kwestiach jak: kształtowanie pamięci o II wojnie światowej w muzeach historycznych, II wojna światowa w pamięci społecznej, dziedzictwo konferencji w Jałcie i Poczdamie i powojenny porządek świata z perspektywy siedemdziesięciu lat.