Łąka kwietna założona przy Muzeum II Wojny Światowej!

Łąka kwietna założona przy Muzeum II Wojny Światowej!

Dbanie o środowisko jest istotnym elementem wizerunku każdej nowoczesnej instytucji. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk jako państwowa instytucja kultury oprócz działalności wystawienniczej, naukowej i edukacyjnej prowadzi również wiele działań promujących świadome i odpowiedzialne społeczeństwo, również w zakresie dbałości o wspólny interes jakim jest środowisko przyrodnicze.

W ramach współpracy z firmą Łąki Kwietne na terenie sąsiadującym bezpośrednio z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na pow. 500 m2 tradycyjnie utrzymywanego trawnika założona dzisiaj została łąka kwietna, która odpowiednio zabezpieczona i oznaczona specjalnymi tablicami edukacyjnymi będzie nie tylko zdobić otoczenie muzeum, ale także urozmaicać okoliczny ekosystem. Posadzone rośliny wyróżniać będą nie tylko walory estetyczne, ale fakt, że będą chętnie odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i motyle.

Założeniu łąki towarzyszyły warsztaty "Projektowania i zakładania łąk kwietnych" organizowane przez firmę Łąki Kwietne oraz Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Karol Podyma z firmy Łąki Kwietne przybliżył uczestnikom warsztatów zasady przygotowania i prowadzenia tego typu łąk:

To założenie obejmować ma szerokie spektrum gatunków, ponieważ mamy tu do czynienia przekształconym miejscem i glebą bardzo androgeniczną. Będą gatunki wieloletnie, ale również gatunki jednoroczne w kolorystyce biało-czerwonej, wśród nich mak polny i rumian polny, ale i również inne bardziej egotyczne gatunki.

Takie zestawienie pozwoli na biało-czerwoną kompozycję, która także poprzez maki symbolicznie  wpiszę się w przyszłym roku w wydarzenia upamiętniający rocznicę Bitwy pod Monte Cassino.

Jesteśmy instytucją, która jest odpowiedzialna społecznie, również w zakresie dbania o środowisko naturalne i dlatego chętnie przystąpiliśmy do tego projektu – mówiła koordynatorka projektu Ewelina Latoszewska, pracownica Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zakładana łąka kwietna nie jest jedynym działaniem Muzeum na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, jak i podkreślania jego istotnej roli. W sierpniu 2020 r. wokół Muzeum zostało ustawionych 8 mobilnych donic, które obsadzone zostały m.in. kolorowymi jeżówkami oraz  krwawnikami, nie tylko pięknie się prezentującymi, ale i chętnie odwiedzanymi przez owady. W donicach zostało ukrytych 160 cebul tulipanów, które zakwitną wiosną 2021 r.

Osoby odwiedzające Muzeum, jak i lokalna społeczność z pewnością będą miło zaskoczeni wyglądem łąki najbliższej wiosny, bo dopiero wtedy będzie można zobaczyć efekt