Przejdź do treści
„Gdański Kurier Muzealny. Kwartalnik Muzeum II Wojny Światowej” nr 2 (2) wrzesień-listopad 2021

„Gdański Kurier Muzealny. Kwartalnik Muzeum II Wojny Światowej” nr 2 (2) wrzesień-listopad 2021

W najnowszym numerze „Gdańskiego Kuriera Muzealnego. Kwartalnika Muzeum II Wojny Światowej”, w związku z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej zachęcamy do zapoznania się z artykułem poświęconym Majorowi Henrykowi Sucharskiemu - dowódcy obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz kolejnym artykułem z serii pt.: Polegli obrońcy Westerplatte.

W nawiązaniu do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz w związku z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, także w tym numerze kwartalnika, informujemy o bieżących działaniach związanych z przedsięwzięciem.

 

W niniejszym wydawnictwie kontynuujemy również cykl dedykowany interesującym ludziom, współpracującym z Muzeum. Stąd, w drugim numerze kwartalnika rozmowa z kierownikiem Działu Dokumentacji Filmowej Waldemarem Kowalskim, który opowiada między innymi o portalu „Historia mówiona" oraz kontaktach z żyjącymi świadkami II wojny światowej.

 

W związku z prapremierą filmu „Mistrz”, która w sierpniu odbyła się w muzealnym kinie, polecamy również rozmowę z twórcą, Maciejem Barczewskim. Film poświęcony jest Tadeuszowi Pietrzykowskiemu - bokserowi, który walczył o życie w KL Auschwitz.  Maciej Barczewski na łamach pisma dzieli się z czytelnikami tym, jak doszło do powstania obrazu, czym jest dla niego przywołane w tytule filmu mistrzostwo i dlaczego na miejsce pierwszego pokazu, przed tak szeroką publicznością, wybrał Muzeum II Wojny Światowej.

 

W kwartalniku odnajdą również Państwo niezwykle poruszający cykl, dotyczący wspomnień świadków historii oraz wypowiedzi naszych darczyńców. W tym numerze przedrukowujemy zapis relacji pana Zbigniewa Ciereszki, którego ojciec Wiktor Ciereszko -  westerplatczyk, po wojnie włączył się w szereg działań upamiętniających wydarzenia tamtych dni.

 

Serdecznie zachęcamy do lektury! 

 

„Gdański Kurier Muzealny. Kwartalnik Muzeum II Wojny Światowej” nr 2 (2) wrzesień-listopad 2021 - POBIERZ


Zapoznaj się z wcześniejszymi numerami "Gdańskiego Kuriera Muzealnego. Kwartalnika Muzeum II Wojny Światowej"

– nr 1 (1) czerwiec-sierpień 2021 <<< POBIERZ