Książka listopada – Westerplatczycy – lista 1939. Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939 r.

Zachęcamy do zapoznania się z kolejną książką miesiąca, którą jest publikacja Sławomira Ruta, Wojciecha Samóla i Jarosława Tuliszki Westerplatczycy – lista 1939. Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939 r. Tylko do końca listopada będzie można ją nabyć w promocyjnej cenie 19 złotych.

Bohaterska obrona Westerplatte niemal natychmiast stała się symbolem polskiego oporu i niezłomności. Pierwsze wspomnienia poświęcone tej tematyce wydano tuż po zakończeniu II wojny światowej – jeszcze w 1945 r. Trzeba jednak podkreślić, że duża liczba publikacji nie zawsze przekładała się na wyczerpujący i rzetelny opis faktów. Autorzy książki Westerplatczycy – lista 1939 podjęli wyzwanie, by zmienić ten stan rzeczy.

– „Ta lista nie będzie dziełem skończonym, chociaż autorzy bardzo by pragnęli, aby takim się stała. Ważne jest, żeby przy jej weryfikowaniu posługiwać się narzędziami naukowymi, które strzegą przed popełnianiem błędów” – czytamy we wstępie do książki.

Autorzy zaprezentowali szczegółowo opracowaną listę osób tworzących załogę WST 1 września 1939 r. Całość poprzedza wstęp i uzupełnia opracowanie merytoryczne. Wartościowym dopełnieniem publikacji są również indeksy osobowe i geograficzne, a także fotografie. Autorzy korzystali z obszernych zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz z publikacji poświęconych omawianemu zagadnieniu.

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego stacjonarnego punktu sprzedaży, który mieści się na poziomie –3 budynku muzeum.