Koncert "Nie ma większej miłości" w hołdzie Rodzinie Ulmów

Zapraszamy, 10 września br. o godz. 19.30, do Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku na koncert "Nie ma większej miłości" w hołdzie Rodzinie Ulmów, ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wydarzenie w szczególny sposób upamiętni Rodzinę Ulmów z Markowej, która wraz z siedmiorgiem dzieci, oddała życie ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej.

We wrześniu 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

10 września 2023 roku odbędzie się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina. To właśnie tej niezwykłej rodzinie i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata dedykowany jest ten koncert.

Niedzielny koncert będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

Repertuar koncertu oparty jest na projektach autorstwa Darka Malejonka:
- "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata" współpraca z Narodowym Centrum Kultury, opowiadające o Polakach ratujących Żydów,
- "Centrum Oporu Cywilnego" współpraca z Instytutem Pileckiego, opowiadające o Cywilach walczących bez broni.

Podczas koncertu wystąpią:
Darek Malejonek, Marika, Dagmara i Martyna Melosik, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Symcha Keller, Damian Ukeje oraz Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno i Kacper Popek.

Bazylika pw. św. Brygidy w Gdańsku mieści się przy ulicy Profesorskiej 17.

Organizatorzy: Biuro Programu Niepodległa, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Bazyliką Św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja Muzyka Świata.

Wydarzenie organizowane przez Biuro "Niepodległa" w ramach programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów.
Sfinansowano ze środków Budżetu Państwa.