Koncert 100#WOLNOŚĆ
W sobotni wieczór, 13 października br. na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert 100#WOLNOŚĆ z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 60-lecia TVP3 Gdańsk.
Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zbiegło się z 60-leciem istnienia gdańskiego ośrodka TVP i stworzyło okazję do tego, aby koncertem 100#WOLNOŚĆ podkreślić wyjątkową rolę Pomorza i całego regionu w najnowszej historii Polski i Europy. Zebranych na koncercie gości powitał Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki:
„Dzisiaj, tak jak w całym roku 2018, Nasza Ojczyzna Rzeczpospolita Polska, obchodzi jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku to dzień, w którym ziściły się marzenia i pragnienia aż sześciu pokoleń, sześciu generacji Polaków żyjących pod zaborami. Co bardzo symboliczne rok 2018 jest rokiem, w którym bilans polskiej wolności i zniewolenia dzieli się dokładnie na pół. To pięćdziesiąt lat różnej maści zniewolenia i pięćdziesiąt lat różnej barwy Wolności. Przez te sto lat przez ziemie polskie przechodziły wojny, swoje przerażające żniwo zbierały dwa totalitaryzmy, ale Polacy wciąż trwają i gen wolności i dążenie do niepodległości, sprawiło, że wciąż świętujemy swoją niepodległość i tak jak dzisiaj, świętujemy ją w sposób wyjątkowy, powiedziałbym koncertowy i radosny, opatrzony tytułem 100#Wolność.” – mówił do zebranych dr Karol Nawrocki.
To w Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa i to w Gdańsku załoga Westerplatte i polscy Pocztowcy jako pierwsi stawili zbrojny, bohaterski opór niemieckiej agresji. To także miejsce, w którym rozpoczął się demontaż będącego wynikiem tej wojny porządku w Europie. Nie ma drugiego tak symbolicznego i ważnego miejsca na świecie. Telewizja Gdańsk nie tylko rejestrowała wszystkie ważne wydarzenia ostatnich 60 lat, ale posiada też liczne materiały związane z historią walki o niepodległość i polską obecnością na terenie Gdańska i Pomorza.
Koncertem 100#WOLNOŚĆ, 60-lecie istnienia świętował również Gdański Ośrodek TVP, którego archiwa uświadamiają, jak mocno zakotwiczył się na Wybrzeżu miłujący wolność polski duch. W sposób szczególny, Dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki powitał zebranych gości, w imieniu Dyrektor TVP3 Gdańsk Joanny Strzemiecznej-Rozen.
Koncert odbył się pod honorowym patronatem Pana Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Głównym koncertu był PKN Orlen, na co zwrócił uwagę Dyrektor Muzeum, witając gości:
„(…) Drodzy Państwo, ten koncert nie mógłby się odbyć gdyby nie Patronat Honorowy i zaangażowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Jarosława Sellina, któremu serdecznie dziękujemy, a także bez mecenatu PKN Orlen i zaangażowania Pana Prezesa Daniela Obajtka. (…) Mamy wśród nas dzisiaj bohaterów naszej wolności, a przecież dla wolności dzisiaj się tutaj spotkaliśmy, a tej Wolności nigdy nie byłoby w całej Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, gdyby nie Solidarność. Są dzisiaj z nami Pani Joanna i Pan Andrzej Gwiazdowie.” – mówił Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.
Następnie odczytano list od Sekretarza Stanu MKiDN Jarosława Sellina:
„Rok 2018 to czas świętowania wyjątkowego jubileuszu, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki wytrwałej pracy, odwadze i poświęceniu pokoleń Polaków, możemy dziś wspólnie cieszyć się niepodległym krajem. Wielki sukces naszych przodków, jakim było odzyskanie niepodległości i budowa wolnego Państwa, jest dla nas powodem do dumy i wyzwaniem na obecny czas. (…) Niech ponadczasowość i uniwersalność języka muzyki nabierze dziś wieczór swego znaczenia, podobnie jak popularne powiedzenie, że muzyka łączy pokolenia. Serdecznie dziękuję za ten ciekawy i wartościowy wkład w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakim bez wątpienia jest koncert 100#WOLNOŚĆ, który nie tylko przypomni o nadchodzącym jubileuszu, lecz przede wszystkim podkreśli jego wspólnotowy charakter. Wszystkim Państwu, zarówno publiczności zgromadzonej na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jak i widzom przed telewizorami życzę by udział w tym niezwykłym koncercie przyniósł radości i wzruszeń oraz na długo pozostał ważnym wspomnieniem tego wyjątkowego czasu świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.”
Podczas koncertu 100#WOLNOŚĆ, przez sto lat niepodległości i walki o tę niepodległość, przeprowadziła widzów przede wszystkim muzyka i piosenka - od pieśni legionowej po standardy jazzowe i wielkie przeboje. Widowisko zostało pomyślane jako interaktywne, patchworkowe, nowoczesne przedsięwzięcie artystyczne. Koncert 100#WOLNOŚĆ rozpoczął się interpretacją utworu Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Sławomira Jaskułke. Następnie Natalia Szroeder, a po niej Halina Mlynkowa przeniosły zebranych na sam początek XX wieku. Natalia Szroeder, przypomniała pieśń „Gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć”, która od roku 1915 towarzyszyła Legionom Polskim, a występująca po niej Halina Mlynkowa zaśpiewała „Wspomnij mnie” - piosenkę która towarzyszyła Polakom budującym nowoczesne, niepodległe państwo. Tego wieczoru wystąpili również m.in. Olga Szomańska w utworze „Gdzie są Chłopcy z tamtych lat”, czy L.U.C z piosenką "Nie pytaj o Polskę", a także Monika Borzym, Przemek Dyakowski, Katarzyna Cerekwicka, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Ania Karwan, Damian Ukeje, Dagadana (Mikołaj Pospieszalski), Zuzanna Jabłońska (The Voice of Kids), Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Przez 60 lat kamery TVP Gdańsk zarejestrowały świadectwa, dokumenty i fotografie, opowiadające trudną, ale i pełną poświęcenia historię walki o polskość Wybrzeża, jak choćby m. in. udział Kaszubów w walce o polską niepodległość, czy bezprecedensowe w skali Europy przedsięwzięcie, jakim była budowa Gdyni. To właśnie te materiały posłużyły jako ilustracja do koncertu.
W Gdańsku tworzyła się wielka historia, rodziła się współczesna kultura i sztuka. Pomorze okazało się idealnym środowiskiem dla ludzi twórczych i odważnych, ludzi, którzy byli wolni nawet w czasach zniewolenia i dokonując nierzadko pionierskich działań, tworzyli naszą najnowszą historię.