KOMUNIKAT z dnia 15 grudnia 2020 r. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk dr. Karola Nawrockiego
KOMUNIKAT z dnia 15 grudnia 2020 r.
dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk dr. Karola Nawrockiego
W imieniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuję, że dzisiaj tj. 15 grudnia 2020 r. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał decyzję o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, obejmującej teren działki 25/2 obr. 062 Gdańsk, której to decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie uprawnione do realizacji kolejnych prac przygotowawczych i inwestycyjnych na terenie pola bitwy na Westerplatte.
Teren działki nr 25/2 obr. 062 Gdańsk znajduje się na obszarze Pomnika Historii „Pole bitwy na Westerplatte”. Na terenie nieruchomości znajdują się relikty: Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego, Starych Koszar i Budynku Administracyjnego oraz obiekty Wieża i Schron BAS, Placówka „FORT”, cmentarz obrońców Westerplatte, fundament betonowy pod czołg, wystawy plenerowe w postaci ram betonowych, pomnik z napisem „Westerplatte”, budynki kubaturowe. Tym samym na wskazanym terenie znajdują się relikty kliku obiektów kluczowych dla funkcjonowania i obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Udokumentowanie metodami archeologicznymi stanu zachowania Placówki „Fort”, całości reliktów Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5 czy magazynów amunicyjnych jest niezbędne do opracowania koncepcji ich trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania w ramach rewaloryzacji pola bitwy na Westerplatte. Ponadto źródła archiwalne wskazują, że w okolicy Placówki „Fort” we wrześniu 1939 r. został pochowany jeden z poległych Obrońców Westerplatte – legionista Mieczysław Krzak. Odnalezienie zapomnianej mogiły polskiego żołnierza oraz potwierdzenie jego tożsamości będzie dopełnieniem działań Muzeum zmierzających do godnego pochówku wszystkich poległych Obrońców Westerplatte.
Przekazanie przez Wojewodę Pomorskiego użytkowania działki nr 25/2 na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się ściśle w założenia programowe inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które zostały zaprezentowane opinii publicznej 25 sierpnia 2020 r. Zgodnie z założeniami I etap inwestycji dotyczy m.in. przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest aktualnie wybierana przez Sąd Konkursowy (obrady trwające w dniach 14-16 grudnia br.). Działania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rzecz przywrócenia godności miejscu – symbolowi jakim jest Westerplatte, są realizowane dzięki narzędziom formalno – prawnym umożliwiającym skuteczne działania inwestycyjne, jak i konsekwentnemu i przemyślanemu działaniu Muzeum II Wojny Światowej – instytucji statutowo predestynowanej do ochrony i upamiętnienia tego szczególnego pola bitwy z 1939 r.
Dla przypomnienia, 28 sierpnia 2020 r. na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się użytkownikiem działki nr 68 obr. 062 Gdańsk. Pozyskanie następnej – po działce nr 68 obr. 062 Gdańsk, nieruchomości znajdującej się na półwyspie Westerplatte jest kolejnym krokiem w budowie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego inwestycją celu publicznego, o znaczeniu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.