Komiks "Katyń" | #M2WSwirtualnie
Czym jest zbrodnia katyńska? Kto i dlaczego podjął decyzję o wymordowaniu polskich oficerów? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią opowiemy o tragicznych wydarzeniach mających miejsce w 1940 roku. Poniżej znajdziecie pomocnik historyczny zamieszczony w komiksie „Katyń”, wydanym przez MIIWŚ. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem oraz spędzania czasu z #M2WSwirtualnie!
Komiks „Katyń” jest poświęcony losom Stefana Wąsowskiego, polskiego lekarza i żołnierza, który wraz z 4400 innymi polskimi oficerami został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku. Jest to również opowieść o kłamstwie, jakie towarzyszyło tej zbrodni aż do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Nie tylko postać Stefana Wąsowskiego, lecz także kilka niezwykłych przedmiotów – jego osobistych pamiątek – przechowywanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęciły nas do przybliżenia tej bolesnej w dziejach Polski historii. Jest to między innymi wizytowa koszula, którą jego żona pieczołowicie przechowywała, licząc, że mąż kiedyś jeszcze ją założy, oraz binokle doktora, które zostały znalezione w masowym grobie w Katyniu. Autorem scenariusza jest Agata Abramowicz, ilustracje wykonał Jacek Michalski.
Komiks, oprócz kart z rysunkami, zawiera również pomocnik historyczny, w którym jest wyjaśnione tło historyczne prezentowanych wydarzeń, biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji Muzeum będących inspiracjami do treści.
Komiks liczy 32 strony, jest formatu A4, można go nabyć w sklepie muzealnym.
Pomocnik historyczny > > > POBIERZ TUTAJ