Kawał historii - fragment ściany Wartowni nr 5, czyli o wyzwaniach przy dużych obiektach w konserwacji.

Kawał historii - fragment ściany Wartowni nr 5, czyli o wyzwaniach przy dużych obiektach w konserwacji.

Relikty zniszczonej wartowni nr 5, obok fundamentów rozebranej willi oficerskiej, stały się uczytelnionymi elementami udostępnionymi zwiedzającym przy wejściu na Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Zachowane i zabezpieczone pozostałości po dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przypominają o krótkiej i burzliwej historii Wartowni nr 5. To właśnie w tym obiekcie rozegrały się jedne z najbardziej dramatycznych wydarzeń związanych z obroną polskiej placówki.

W wyniku niemieckiego nalotu z 2 września 1939 r. bezpośrednie trafienia bombami o wagomiarze 50 kg oraz bardzo bliski upadek i eksplozja bomby o wagomiarze 250 kg spowodowały zawalenie górnej kondygnacji wartowni oraz eksplozję i pożar umieszczonej w piwnicy amunicji.

Wartownia nr 5 stała się mogiłą dla większej części jej obsady. Tutaj poległ zarówno jej dowódca, jak i sześciu pozostałych, znanych z nazwiska, obrońców Westerplatte.

Fragment jednej ze ścian został odnaleziony w trakcie badań archeologicznych w 2021 r. na dnie leja po eksplozji niemieckiej bomby.

Element został przewieziony do budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i poddany konserwacji.

W filmie, przygotowanym przez Dział Dokumentacji Filmowej #M2WŚ jeden z naszych konserwatorów - Mateusz Rutkowski opowiada o tym czego udało się dokonać w procesie konserwacji odnalezionego fragmentu ściany, która obecnie znajduje się w budynku dawnej Elektrowni