Jan Paweł II na Westerplatte

Spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą. Fot. Janusz Uklejewski/KFP

Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził między innymi Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Ponadczasowym symbolem stało się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się 12 czerwca 1987 r. Jego słowa skierowane do zebranych odwoływały się do bohaterskiej obrony półwyspu we wrześniu 1939 r. i jednocześnie niosły moralne przesłanie dla ludzi młodych. Warto przypomnieć te słowa, które szczególnie obecnie są aktualne i zyskują nowy wymiar symboliczny:

Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską.

Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można "zdezerterować".

Prawa autorskie do zdjęć wykorzystanych w artykule przysługują Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press. www.kfp.pl. Kopiowanie bez zgody zabronione.