Uczestnicy gali finałowej XVI edycji konkursu „Historia Bliska”, fot. M. Sułek, zb. Ośrodka KARTA

Gala finałowa XVI edycji konkursu "Historia Bliska"

10 września 2012 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala finałowa XVI edycji konkursu „Historia Bliska” organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przez Ośrodek KARTA, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej, Open Society Institute (Nowy Jork) oraz Urząd Miasta Warszawy wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Konkurs był skierowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych, których zadaniem było przygotowanie pracy na jeden z trzech tematów: „Polacy i Rosjanie w XX wieku – historie utrwalone i zatarte”, „Pierwsze i ostatnie dni II wojny – kadry pamięci” oraz „Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL”.
Największym zainteresowaniem cieszył się temat „Pierwsze i ostatnie dni II wojny – kadry pamięci, który podjęto w 148 pracach. Jury w swoim komunikacie stwierdziło: „II wojna światowa stała się przedmiotem zainteresowania znaczącej większości uczestników konkursu, wyraźnie widać tu gorączkowe pragnienie zapisania pamięci odchodzącego pokolenia (…)”.
Uczniowie mogli pracować indywidualnie bądź zespołowo (do 6 osób). Konkurs ogłoszono w listopadzie 2011 r., a prace należało przesłać do 7 maja 2012 r. Nadesłano 237 prac ze 138 szkół oraz 3 bibliotek gminnych ze 105 miejscowości z całej Polski. Zostały one następnie ocenione przez dwuetapowe Jury. O ostatecznym przyznaniu nagród zadecydowało Jury Finałowe w składzie: prof. Barbara Engelking, prof. Jerzy Kochanowski, prof. Cezary Eugeniusz Król, prof. Andrzej Żbikowski i red. Zbigniew Gluza. Przyznano 16 nagród I, II i III stopnia, 22 wyróżnienia I stopnia, a także 26 wyróżnień II stopnia. Laureatom przyznano nagrody pieniężne i książkowe.

Więcej informacji, komunikat Jury oraz lista laureatów w zakładce Edukacja