W Nowych Koszarach rekonstruktorzy opowiadali o służbie w Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. Fot. Dominik Jagodziński

Europejska Noc Muzeów na Westeplatte

Muzeum II Wojny Światowej z okazji Europejskiej Nocy Muzeów przygotowało specjalny program zwiedzania półwyspu Westerplatte.

Więcej zdjęć z wydarzenia można obejrzeć w galerii fotografii.

Uczestnicy mogli wziąć udział w grze terenowj związanej z wydarzeniami, jakie rozegrały się na półwyspie, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1939-1945. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie zadań w punktach rozmieszczonych na półwyspie zaaranżowanych przez grupy rekonstrukcji historycznych i pracowników Muzeum. W Nocych Koszarach rekonstruktorzy opowiadali o służbie w Wojskowej Składnicyh Tranzytowej we wrześniu 1939 r. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża stanął obóz prezentujący działalność i wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego. Wyjątkowo tej nocy pracownicy Muzeum oprowadzali po niedostępnej na co dzień Wartowni nr 4. Zaś przy powojennej wieży BAS (Bateria Artylerii Stałej) rekonstrutorzy opowiadali o walkach na Westerplatte w 1945 r.

Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów była prezentacja czołgu Sherman Firefly, który znajduje się w zbiorach naszego Muzeum. Dużą popularnością cieszyły się również przejazdy drezynami ręcznymi. Po zmroku w kinie polowym wyświetlano kroniki filmowe.