Edukacyjny projekt terenowo - historyczny "Gdynia '45" fot. J. Balk

Edukacyjny projekt terenowo - historyczny "Gdynia '45"

Edukacyjny projekt „Gdynia ‘45” zorganizowany 14 kwietnia 2013 r. w Łapinie to kolejna terenowo - historyczna inscenizacja  przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Więcej zdjęć znajduje się w galerii fotografii. Zapraszamy również do obejrzenia relacji filmowej w galerii filmów.

Głównym celem wydarzenia było pokazanie historii zdobywania Pomorza, a w szczególności Gdyni, przez Armię Czerwoną w 1945 r. Ponad 50 rekonstruktorów wcieliło się w żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i żołnierzy wojsk niemieckich, partyzantów oraz członków Tajnego Hufca Harcerzy, organizacji konspiracyjnej działającej w Gdyni i okolicach.

W trakcie turystyczno-historycznej wycieczki uczestnicy pierwszą część trasy, położonej wzdłuż linii kolejowej z Kolbud do Niestępowa, pokonali na drezynach. Specjalną atrakcją było również zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie, w której były odtwarzane sceny zajmowania Gdyni. Uczestnicy prowadzeni przez rekonstruktorów zostali włączeni w sam środek odtwarzanych walk. W jednym z pomieszczeń pracwonicy Muzeum przygotowali prezentację opowiadającą o tle historycznym odgrywanych wydarzeń.

Łącznie udział w projekcie wzięło ok. 400 osób, którzy uczestniczyli w dwóch trasach: dla dorosłych oraz dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat połączoną z warsztatami edukacyjnymi. W zaaranżowanym szpitalu polowym rekonstruktorzy opowiadali o funkcjonowaniu służb medycznych w czasie wojny. Na koniec dzieci uczestniczyły w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy medyczni przeprowadzonym przez ratowników.

W projekcie wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznych:

Stowarzyszenie „Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych”, Stowarzyszenie Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Stowarzyszenie Historyczne „Wielka Czerwona Jedynka”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Barbarossa”, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszenie Turystyki Kolejowej „Tendrzak”, Grupa ASG Apokalipsa

Podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia:

Stowarzyszenie „Stara Papiernia”

Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”

drezyny.pl