Muzeum II Wojny Światowej

Edukacyjny projekt Pomorze'45

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 25 marca 2012r. w Łapinie zorganizowało edukacyjny projekt „Pomorze ‘45”, który miał na celu przybliżenie uczestnikom historii Pomorza w czasie II wojny światowej.

W trakcie turystyczno-historycznej wycieczki, zorganizowanej przy udziale grup rekonstrukcji, uczestnicy mogli poznać wątki związane z okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym oraz historię zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Część trasy, biegnącej wzdłuż malowniczo położonej linii kolejowej z Kolbud do Niestępowa, uczestnicy pokonali na drezynach.

Przedstawione zostały wydarzenia i fakty związane z zajęciem Pomorza wiosną 1945r. przez Armię Czerwoną oraz działalność partyzantki - Armii Krajowej i Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. W projekcie wzięli udział rekonstruktorzy, którzy odtworzyli realia epoki towarzyszyli uczestnikom podczas wycieczki po terenie.

Uczestnicy podczas projektu przenieśli się w realia historyczne Pomorza w 1945r. Podzieleni na grupy startowali na drezynach w Łapinie w towarzystwie rekonstruktorów. Po drodze zostali ostrzelani przez żołnierzy z Armii Czerwonej i musieli ratować się szybką ucieczką. Po kilkunastu minutach dotarli do niemieckiego posterunku, przy którym odbyła się kontrola dokumentów. Podczas postoju posterunek został zaatakowany przez oddział Armii Czerwonej oraz polskich partyzantów. Uczestnicy następnie zostali "przejęci" przez partyzantów i żołnierzy sowieckich i udali się do ich obozu w lesie. Tam rozegrała się scenka, w czasie której partyzanci zostali rozbrojeni i aresztowani przez Sowietów, co nawiązywało do historii oddziału AK Jedliny 102, który po wspólnej akcji z żołnierzami radzieckimi w lutym 1945r. został aresztowany przez NKWD i zesłany za Ural.

Podczas projektu uczestnicy mogli dowiedzieć się o działaniach armii niemieckiej i sowieckiej oraz polskich partyzantów, a rozmawiając z rekonstruktorami dowiadywali się o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy w czasie wojny.

Partnerami projektu byli:

Kolej Drezynowa (www.drezyny.pl)

Stowarzyszenie Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych (www.tgrh.org)

Dziękujemy również za pomoc przy organizacji projektu grupie ASG Apokalipsa i Stowarzyszeniu Na Rzecz Ratownictwa "Adiutare".