Edukacja Westerplatte
„Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości,które trzeba obronić i utrzymać, tak, jak Westerplatte, w sobie i wokół siebie”.
Jan Paweł II
Dlaczego do Muzeum Westerplatte na lekcję muzealną?
Naszym założeniem jest nauka przez zabawę. Pragniemy zapoznać młodych zwiedzających (6-10 lat) Westerplatte z alternatywną formą opowiadania o muzeum i historii Westerplatte.
Program edukacyjny Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. (w organizacji) jest dostosowany do wieku uczestników. Dla przedszkolaków koncentruje się na edukacji przez zabawę, a w pracy z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przez zajęcia interpersonalne, wymagające współpracy uczniów z edukatorem.
Naszym celem jest rozbudzenie ciekawości dziecka, rozwinięcie jego kreatywności i chęci poznania.
Scenerią naszej niezwykłej wędrówki jest Westerplatte. Do uczestnictwa w podróży zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tajemnice i zakamarki przeszłości. Historia nie musi być nudna, musi być ciekawie opowiedziana:)
Pzykładowe lekcje:
1. Co to jest Muzeum?
Czym się zajmuje muzeum? Skąd biorą się eksponaty? Czy archeolog jest detektywem? Czy praca w muzeum może być niebezpieczna?
2. Historia Westerplatte w „obrazach”
Próba przedstawienia historii o obronie Westerplatte za pomocą teatrzyku kamishibai.Na koniec – historia tworzona własnymi rękoma. Mój komiks, moja pocztówka.
3. Obrona Westerplatte
Przyczyny, przebieg, skutki. Co dalej? Zajęcia mają za zadanie pokazanie zniszczeń wojennych dziedzictwa kulturowego.
4. Mały Archeolog
Czy znajdziesz ukryte w ziemi przedmioty? Stanowisko archeologiczne dla młodych adeptów poszukiwań. Pod opieką naszych edukatorów i archeologów, z pomocą mini-detektorów metali poszukamy przedmiotów nawiązujących do historii obrony Westerplatte.