Ecological Stories w M2WŚ

Ecological Stories - Spacery historyczno-przyrodnicze i seanse filmowe

„Ecological stories w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, działanie kultury w służbie ekologii w 2022 r.” to projekt finansowany i realizowany we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W jego ramach odbędzie się wiele wydarzeń edukacyjnych z zakresu historii i proekologicznych postaw.

Nadrzędną misją naszej placówki jest opowiadanie o przyczynach, przebiegu i skutkach II wojny światowej. Realizując ją, nie zapominamy jednak o społecznej odpowiedzialności biznesu. Dlatego też w czerwcu uruchamiamy „Ecological stories” – projekt mający na celu poszerzanie świadomości ekologicznej.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem i serdecznie zapraszamy do udziału!

Spacery historyczno-przyrodnicze po Westerplatte
Spacery przeprowadzi Marzena Mruk-Wszałek – edukator przyrodniczy. Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę o ekosystemach półwyspu Westerplatte, zasadach bioróżnorodności, gatunkach rodzimych i inwazyjnych oraz skutkach antropopresji związanej z przemysłem i działaniami militarnymi na terenie półwyspu. W programie:
– rozpoznawanie szaty roślinnej na podstawie liści, łodyg, owoców, kwiatostanów oraz kory,
– rozpoznawanie fauny (w zależności od okoliczności: owady, ptaki),
– ciekawe doświadczenia przyrodnicze.

Terminy:
2 lipca o godz. 10:00 i o godz. 12:00 – dla rodzin

16 lipca o godz. 10:00 i o godz. 12:00 – dla rodzin

30 lipca o godz. 10:00 i o godz. 12:00 – dla rodzin

Czas spaceru: 1–1,5 godziny

Spacery historyczno-przyrodnicze po Westerplatte. Terminy: 2 lipca o godz. 10:00 i o godz. 12:00; 16 lipca o godz. 10:00 i o godz. 12:00; 30 lipca o godz. 10:00 i o godz. 12:00 Miejsce zbiórki: parking naprzeciwko pętli autobusowej od strony Zatoki Gdańskiej.

WIKI I JEJ SEKRET

15 lipca o godz. 12:00

WSTĘP BEZPŁATNY --> WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASACH MUZEUM I ONLINE.

Czas: 85 minut

Grupa wiekowa: 6+

OPIS: Ośmioletnia Wiki, wraz z tatą, przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Choć nowe miejsce jest pełne uroku, Wiki tęskni za dawnym życiem. Pewnego dnia dziewczynka dostaje od sąsiada niezwykły prezent – małego, cudownego szczeniaka. W tajemnicy przed tatą zabiera go do domu. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni z wyjątkowym zwierzęciem. Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że jej przyjaciel na czterech łapach to nie jest zwykły psiak, a wilcze szczenię, i że nie będzie mogła go zatrzymać, Wiki za nic w świecie nie chce się z tym pogodzić. Jak w obliczu tego niespodziewanego odkrycia potoczą się ich dalsze losy? Pełna czułości opowieść dla całej rodziny o dziewczynce, która wychowuje wilcze szczenię, i wrażliwości na naturę, która – choć dzika – jest zarazem krucha.

plakat promujący wiki i jej sekret
WIKI I JEJ SEKRET 15 lipca o godz. 12:00 WSTĘP BEZPŁATNY --> WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASACH MUZEUM I ONLINE. Czas: 85 minut Grupa wiekowa: 6+

Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy także na wspólne spędzenie czasu w kameralnym Kinie Muzeum. To oferta ciekawa również dla dorosłego widza. Proponowane seanse z pewnością uwrażliwią młodych i tych nieco starszych widzów na kwestie związane z ekologią i ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem.

WILK, LEW I JA

22 lipca o godz. 12:00

WSTĘP BEZPŁATNY --> WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASACH MUZEUM I ONLINE.

Czas: 100 minut

Grupa wiekowa: 6+

OPIS: Alma postanawia wrócić do krainy swojego dzieciństwa – jest to otoczony pięknym lasem stary dom położony na malowniczej wyspie pośrodku jeziora w dzikich ostępach Kanady. Kiedy była mała, wychowywała się tu ze swoim dziadkiem, który uczył ją o przyrodzie i życiu w zgodzie z naturą. Wkrótce dziewczyna natrafia na dwójkę niezwykłych nieznajomych – małego wilczka i urocze lwiątko. Pierwszy ze zwierzaków to szczeniak zaprzyjaźnionej z dziadkiem Almy wilczycy, a drugi to cudem uratowane z katastrofy lotniczej zwierzątko przeznaczone na cyrkową arenę. Stworzenia stają się nierozłączne i zachowują jak rodzeństwo. Alma zabiera je do domu i zostaje ich opiekunką, patrząc jak z każdym dniem się oswajają i coraz lepiej sobie radzą z otaczającym światem. Okazuje się jednak, że zwierzaki są poszukiwane i na trop Almy wpadają leśni strażnicy. Czy dziewczyna będzie mogła liczyć na pomoc swoich najbliższych? Czy uda się ocalić niezwykłą przyjaźń i nie dopuścić do rozłąki troskliwej opiekunki i jej podopiecznych? To początek największej przygody ich życia!

plakat promujący film Wiki, lew i ja
WILK, LEW I JA 22 lipca o godz. 12:00 WSTĘP BEZPŁATNY --> WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASACH MUZEUM I ONLINE. Czas: 100 minut Grupa wiekowa: 6+

WSZYSTKIE WYDARZENIA SĄ BEZPŁATNE.