Dyrektor Muzeum oddał hołd ofiarom masowych egzekucji w Palmirach
Dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki, Pełnomocnik MKiDN ds. 80 rocznicy wybuchu II WŚ, zwiedził Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry oraz spotkał się z Dyrektor Joanną Maldis, która oprowadziła go po wystawie stałej Muzeum w Palmirach. Po zapoznaniu się z ekspozycją stałą Dyrektor udał się na Cmentarz - Mauzoleum Palmiry, gdzie złożył kwiaty i oddał hołd ofiarom zamordowanym przez Niemców na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943.
Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry to miejsce pamięci narodowej, upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943. Między grudniem 1939 a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 obywateli polskich, głównie narodowości polskiej oraz narodowości żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach tzw. Akcji AB.
Od 5 kwietnia 2011 r. czynna jest nowa siedziba Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Zastosowano tu nietypowe rozwiązanie architektoniczne – w czterech szklanych tubusach umieszczono rosnące sosny, które upamiętniają miejsca egzekucji, zaś przez przeszklone ściany obiektu widać cmentarz w Palmirach. Na utworzonym w 1948 roku Cmentarzu-Mauzoleum Palmiry spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich.