Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oddała hołd Poległym Pocztowcom

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki oraz Z-ca Dyrektora Muzeum prof. Grzegorz Berendt uczestniczyli w Uroczystej Mszy Świętej w intencji Poległych Pocztowców pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz uczcili ich pamięć składając wieniec pod Pomnikiem.

Uroczystą Mszę Świętą w intencji Poległych Pocztowców odprawił Biskup Pomocniczy Zbigniew Zieliński. W uroczystości wzięli udział m.in.: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Poseł na Sejm RP Jan Kilian, Przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE) Anna Fotyga.

1 września 1939 r. o godz. 4.45, równocześnie z rozpoczęciem ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein, rozpoczął się niemiecki atak na Pocztę Polską w Gdańsku. Zgodnie z planami Sztabu Głównego Wojska Polskiego gdańscy pocztowcy mieli utrzymać placówkę ok. 6 godzin. W chwili ataku w gmachu przebywało 57 osób. Pocztowcy bronili się ponad 14 godzin. Aby zmusić obrońców do kapitulacji, Niemcy podpalili obiekt. Kilku pocztowcom udało się uciec z budynku. W trakcie walk i bezpośrednio po nich lub z powodu odniesionych ran zginęło 12 obrońców. Reszta została aresztowana, a ranni trafili do szpitala.