Muzeum II Wojny Światowej

„Długie pożegnanie z dziedzictwem totalitarnym – porównanie niemieckiego, rosyjskiego i polskiego radzenia sobie z przeszłością” . Międzynarodowa konferencja w Eichstätt

11-12 maja odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Długie pożegnanie z dziedzictwem totalitarnym – porównanie niemieckiego, rosyjskiego i polskiego radzenia sobie z przeszłością” (Der lange Abschied vom totalitären Erbe – die deutsche, die russische und die polnische Vergangenheitsbewältigung im Vergleich) zorganizowana przez Instytut Studiów Europy Środkowej i Wschodniej naKatolickim Uniwersytecie w Eichstätt-Ingolstadt (Zentralinstituts für Mittel- und Osteuropastudien -Katholische Universität Eichstätt).

W trakcie obrad historycy zastanawiali się nad problemami: czy Niemcy mogą zaoferować jakiś przykład dla innych krajów, jak traktować trudne części własnej historii oraz czy proces pojednania miedzy Niemcami i Francją może być wzorem dla pojednania polsko-rosyjskiego i polsko-niemieckiego, a także jakich błędów można i trzeba uniknąć.

W konferencji wzięli udział m.in.: prof. dr. Leonid Luks (Eichstätt), prof. dr Boris Chavkin (Moskwa), prof. dr hab. Mikołaj Iwanow (Opole), prof. dr Uwe Backes (Dresno), PD dr Johannes Hürter (Monachium), dr Jürgen Zarusky (Monachium) dr Andreas Umland (Kijów).

W konferencji brał również udział dr hab. Tomasz Chinicński z Muzeum II Wojny Światowej, który wygłosił referat nt. „Okupacja niemiecka w pamięci zbiorowej Polaków” (Die deutsche Besatzung im kollektiven Gedächtnis der Polen). Dr hab. Tomasz Chinciński omówił w swoim wystąpieniu najnowsze wyniki badań opinii publicznej odnoszące się do pamięci niemieckiej okupacji, które przeprowadzono w Polsce na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej w 2009 r. Poruszył również kwestię prezentacji doświadczenia niemieckiej okupacji w tworzonym w Gdańsku Muzeum.