Delegacja MIIWŚ w Uzbekistanie

Delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w Uzbekistanie

W dniach 7-10 lipca br. pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku brali udział w delegacji do Uzbekistanu. Celem kilkudniowej wizyty było nawiązanie współpracy z najważniejszymi uzbeckimi instytucjami naukowymi, muzealnymi oraz archiwalnymi.

W czasie pobytu delegacja pod przewodnictwem Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP- Radosława Gruka spotkała się z przedstawicielami Państwowego Muzeum Represji przy Gabinecie Ministrów Republiki Uzbekistanu, pod kierownictwem dyrektora Khasanova Bahtyiyora Vakhabovitcha, przedstawicielami Instytutu Historii Akademii Nauk Republiki Uzbekistanu i Agencją „Uzarhiv”, pod przewodnictwem senatora Republiki Uzbekistanu i dyrektora Instytutu Azamata Hamida Oglia Ziyo oraz z  pracownikami Państwowego Muzeum „Shaun-sharaf” – części Memoriałowego Kompleksu „Park Zwycięstwa” Muzeum Chwały, kierowanego przez Jusupova Shukhrata Nobievicha, radcę-ministra Obrony Republiki Uzbekistan.

Podczas delegacji, w której udział wzięli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, omówione zostały warunki współpracy polsko-uzbeckiej dotyczącej wymiany archiwalnych dokumentów, organizacji konferencji międzynarodowych, a także digitalizacji zbiorów. Ponadto ustalono kwestię uzyskania wsparcia strony uzbeckiej w realizacji międzynarodowego projektu memoratywno-edukacyjnego „Szlak Nadziei” mającego na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka. We wszystkich spotkaniach uczestniczył Pan Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP- Radosław Gruk.

Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzili Cmentarz Wojskowy Yangiyul, a także Almazar 1 oraz Almazar 2 - miejsca pamięci  poświęcone polskim cywilom i żołnierzom. Podczas wizyty na nekropoliach delegacja oddała część poległym  żołnierzom i cywilom polskim.

W czasie pobytu w Uzbekistanie zrealizowane zostało 7 notacji ze świadkami historii, które już wkrótce udostępnione zostaną na portalu „Historia mówiona”.

Ostatnią częścią programu delegacji była wizyta w Centrum Kultury Polskiej w Uzbekistanie „Świetlica Polska”, w której uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Uzbekistan-Polonia”.