Delegacja Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku bierze udział w konferencji ,,Świadkowie historii i ich archiwa – dokumentowanie, archiwizacja, udostępnianie, upowszechnianie, innowacyjność”

Delegacja Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum bierze udział w konferencji "Świadkowie historii i ich archiwa"

Delegacja Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku bierze udział w konferencji" "Świadkowie historii i ich archiwa – dokumentowanie, archiwizacja, udostępnianie, upowszechnianie, innowacyjność”.

Podczas czterodniowej konferencji organizowanej w dniach 31.03-04.04.2019 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, prelegenci Muzeum wystąpili z referatem pt. „Sowieckie deportacje narodów w zbiorach historii mówionej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gromadzenie, opracowanie i wykorzystanie” – przedstawiając zebranym specyfikę pracy Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum oraz realizowane projekty.

Korzystając z okazji, podczas pobytu w Krakowie Dział Dokumentacji Filmowej zrealizował kilka kolejnych notacji filmowych. Wśród bohaterów notacji zrealizowanych w Krakowie należy wymienić hrabiego mjr Jerzego von Krusenstern – harcerskiego obrońcę Grodna w 1939 r., a także prof. dr hab. Zofię Frydlewicz–Ciesielską – córkę ofiary zbrodni katyńskiej, sybiraczkę.

Bohaterem jednaj z notacji jest także gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy – legendarny partyzant, który sławę zdobył m.in. akcją odbicia więźniów w Lidzie. Spotkanie z generałem było kolejnym, w trakcie którego dokonano zapisu jego bogatych i niezmiernie ciekawych wspomnień. Wywiad stał pod znakiem zapytania, bo generał niedawno wrócił ze szpitala po długiej i ciężkiej chorobie. Mimo braku pełnej formy fizycznej rozmówcy nagranie zrealizowano. Korzystając z okazji, bohaterowi złożono najlepsze życzenia z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy jego urodzin – generał urodził się 15 kwietnia 1923 r., niedługo kończy 96 lat.