film

Czas apokalipsy: wersja reżyserska + rozmowa po seansie z Michałem Oleszczykiem

16 listopada (sobota) o godzinie 17.00 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Czas apokalipsy: wersja reżyserska”. Film będący luźną adaptacją „Jądra ciemności” Josepha Conrada jest jednym z najważniejszych filmów wojennych, należy do kanonu klasyki filmowej i cieszy się niesłabnącym uznaniem kolejnych pokoleń kinomanów. Sam Coppola o tzw. wersji reżyserskiej z 2019 roku powiedział: Widzowie będą mogli zobaczyć, usłyszeć i poczuć ten film tak, jak zawsze chciałem - od pierwszego „huku” do końcowego jęku.


Wprowadzenia przed seansem oraz prowadzenia rozmowy po seansie dokona dr Michał Oleszczyk (filmoznawca, wykładowca uniwersytecki i autor podcastu filmowego SpoilerMaster).

 

 


CZAS APOKALIPSY: WERSJA REŻYSERSKA (reż. Francis Ford Coppola)
Termin pokazu: 16.11.2024, godzina 17.00
Miejsce pokazu: Kino Muzeum
Wstęp przed pokazem oraz prowadzenie rozmowy po filmie: dr Michał Oleszczyk (SpoilerMaster)
Bilety: 18 zł - normalny; 15 zł – ulgowy
KUP BILET

 

 


CZAS APOKALIPSY: WERSJA REŻYSERSKA
reż. Francis Ford Coppola, 183 min, 1979/2019, USA, wojenny
OPIS: „Czas apokalipsy” to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada „Jądro ciemności”, której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych (Willarda) przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc...


W głównych i pobocznych rolach wystąpiły gwiazdy amerykańskiego kina: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Dennis Hopper, Laurence Fishburne, Harrison Ford. Film miał 8 nominacji do Oscara z czego dwie zamieniły się w statuetki (najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk), zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i wiele innych wyróżnień ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes na czele. Nade wszystko jest to jednak film mający pokaźne grono miłośników na całym świecie. 


W 1979 roku Francis Ford Coppola otrzymał swoją drugą w karierze Złotą Palmę za „Czas apokalipsy” (pierwszą otrzymał w 1974 roku za film „Rozmowa”) i dziś należy do wąskiego grona twórców, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe wyróżnienia na festiwalu w Cannes. W momencie pokazu filmu na festiwalu nie było wiadomo, jakie będzie jego ostateczne zakończenie, a Coppola wahał się pomiędzy trzema różnymi wersjami. Film trafił do kin w 1979 roku w wersji trwającej 153 minuty. Po latach reżyser powrócił do filmu tworząc wersję „Czas apokalipsy: Powrót” (2001), w której dodano nowe sceny, a długość całego filmu wyniosła 202 minuty. W 2019 roku ujrzała światło dzienne wersja ostateczna (final cut), która wreszcie trafia do polskiej dystrybucji pod tytułem „Czas apokalipsy: wersja reżyserska”. 

 

Film prezentowany jest w odrestaurowanej wersji 4K. Jest to ostateczna wersja reżyserska stworzona w 2019 roku, która nie była dotąd dostępna w Polsce.

Oryginalna wersja językowa: angielska. Film z napisami w języku polskim.
Film przeznaczony dla widzów od 15 roku życia.

 

 

 


„Czas apokalipsy: wersja reżyserska” wraz z rozmową jest wydarzeniem organizowanym w ramach cyklu filmowych wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni.”, którą można zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w okresie 30.08.2024-28.02.2025.


Poprzednie wydarzenie w ramach cyklu:
25.09.2024 - POKAZ PRZEDPREMIEROWY: LAS + spotkanie z twórcami filmu 
 

dr Michał Oleszczyk
Gość specjalny wydarzenia: Michał Oleszczyk (ur. 1982) - konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu „SpoilerMaster”. Współscenarzysta filmu „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta; kierownik literacki seriali Canal+ („The Office PL”, „Planeta Singli. Osiem historii”, „Pisarze. Serial na krótko”), konsultant scenariuszowy takich filmów jak „Hiacynt”, „Za duży na bajki”. Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com; laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za „Wszystkie nasze strachy”).
Klasyka Kina Na Nowo
Pokazy specjalne z udziałem zaproszonych gości, którzy wprowadzają w tematykę filmu przed seansem oraz moderują rozmowę z widzami po seansie. W ramach cyklu prezentujemy żelazną klasykę oraz klasykę nieco zapomnianą, ale wartą przypomnienia. Recepcja niektórych z tych filmów obecnie może być zupełnie inna niż w czasie premiery filmu. Niekiedy są to również filmy, które w okresie powstania z różnych względów nie miały możliwości zaistnienia na ekranach kin.