LAS

POKAZ PRZEDPREMIEROWY: LAS + spotkanie z twórcami filmu

25 września (środa) o godzinie 18.00 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu „LAS” (reż. Lidia Duda) z udziałem twórców filmu. Po seansie odbędzie się rozmowa m.in. z reżyserką filmu. Zapraszamy do Kina Muzeum!

LAS
reż. Lidia Duda, 84 min, 2024, Polska, Czechy, dokumentalny
Nagrody: MFF w Salonikach – Specjalna nagroda Jury; Millenium Docs Against Gravity – Nagroda w Konkursie Polskim, Grand Prix Dolnego Śląska, Nagroda Amnesty International - Najlepszy film o prawach człowieka

Film w języku polskim (z napisami angielskimi).

Opis filmu: Asia i Marek mieszkają wraz z trojgiem dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Kiedy spełniali swoje marzenie, kupując dom tuż po studiach, nie mieli pojęcia, co spotka ich w tym małym raju. Zainstalowane w lesie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie - uchodźcy próbujący znaleźć bezpieczną drogę do Europy. Cała rodzina angażuje się w pomoc, mimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Od tej pory las będzie już dla nich zupełnie innym miejscem. Jak wrócić do domu, koło którego umierają ludzie?

Nowy film Lidii Dudy to jeden z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Docenili go m.in. jurorzy festiwali w Salonikach, Warszawie i Pradze.

Bilety:
18 zł  - normalny
15 zł – ulgowy

Dystrybucja: Festiwal WATCH DOCS
Partnerzy pokazów: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Od dystrybutora: Wraz z prawnikami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, organizacjami i wolontariuszami i mieszkańcami Podlasia zaangażowanymi w niesienie pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej będziemy szukać odpowiedzi na pytanie - czy kino dokumentalne może zmieniać świat?

Dlatego dystrybucji kinowej towarzyszy kampania 𝗣𝗢𝗠𝗔𝗚𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗡𝗜𝗘 𝗠𝗔 𝗚𝗥𝗔𝗡𝗜𝗖, która zaprowadzi film w progi instytucji odpowiedzialnych za procesy legislacyjne w Polsce i - mamy nadzieję - doprowadzi do realnej zmiany w praktyce prawnej oraz zakończy stawianie przed sądem osób udzielających pomocy potrzebującym. Wierzymy bowiem, że pomaganie osobom potrzebującym nie powinno być karane przez państwo.

Przedpremierowy seans filmu „LAS” jest pierwszym pokazem w cyklu filmowych wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni.”, którą można zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w okresie 30.08.2024-28.02.2025.