Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - rysunek na korze „Sybir 1940/41”

Cykl #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ - rysunek na korze „Sybir 1940/41”

W ramach dzisiejszej odsłony cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy efekty procesu konserwacji rysunku na korze „Sybir 1940/41”.

 

Na odwrocie rysunku znajduje się napis: kora brzozy syberyjskiej. Przed konserwacją kora częściowo rozwarstwiona, narażona na uszkodzenia mechaniczne delikatnego podłoża. Celem konserwacji było wzmocnienie podłoża bez utraty jego specyfiki.

 

Po wykonaniu próby, mechanicznie rozdzielono korę na dwie oddzielne warstwy. Każdą z nich oddzielnie podklejono dla wzmocnienia strukturalnego cienką, reaktywowaną bibułką japońską z japońskim klejem z alg. Po wysuszeniu i wyprasowaniu obu części, ułożono korę na stole podświetlanym, stosując kontrę z bibułki japońskiej i klej z alg, spasowano i połączono obie warstwy kory, tym samym scalając rysunek do postaci jaką miał przed konserwacją.

 

Rysunek na koniec prasowano i suszono na stole niskociśnieniowym, a następnie między warstwami tektury pod obciążeniem. Użyte w trakcie konserwacji bibułki japońskie, obecnie nie są widoczne, stanowią środkową warstwę podłoża, co pozwoliło zachować jego charakterystyczną cechę kory drzewa.

#ZobaczKonserwacjeMIIWŚ
W cyklu #ZobaczKonserwacjeMIIWŚ prezentujemy eksponaty, które dzięki żmudnej oraz drobiazgowej pracy konserwatorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku możemy udostępniać zwiedzającym.