Budowa Cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte i rozpoczęcie IX etapu badań archeologicznych
20 kwietnia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało zezwolenie na realizację części inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału MIIWŚ. Decyzja wojewody pomorskiego dotyczy działki nr 25/2. Dokument zezwala na rozpoczęcie budowy cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. W związku z tym niecały miesiąc później, 17 maja, przekazano plac budowy wykonawcy cmentarza. Prace potrwają przez najbliższe pół roku.
Jak stwierdza p.o. dyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt: „Budowa cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte to jedno z podstawowych działań I etapu inwestycji, jaką jest Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Istnieje przy tym wyraźna potrzeba społeczna jak najszybszego otwarcia i udostępnienia nowego cmentarza jako miejsca hołdu i oddawania pamięci poległym na Westerplatte”.
Nowoprojektowany cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, będący adaptacją dotychczasowego miejsca pochówku obrońców Westerplatte, będzie miejscem wiecznego spoczynku dla szczątek (zwłok) ekshumowanych, a także szczątek (zwłok) odnalezionych podczas prac wykopaliskowych. Ponadto cmentarz zachowa dotychczasowy charakter założenia parkowego. Projekt przewiduje m.in. powstanie 18 steli z miejscami przeznaczonymi na pochówek obrońców, odtworzenie części historycznego ciągu komunikacyjnego z 1939 r., w tym ścieżek i chodników, a także uczytelnienie reliktów archeologicznych fragmentów willi oficerskiej oraz wartowni nr 5.
Dziś z kolei, tj. 3 czerwca, rozpoczął się IX etap badań archeologicznych na Westerplatte. Przypomnijmy, że ich głównym celem jest odnalezienie miejsca śmierci i pochówku legionisty Mieczysława Krzaka, który zginął najpewniej w nocy z 2 na 3 września 1939 r. w rejonie placówki „Fort”. Muzeum dąży do tego, by wszyscy polscy żołnierze polegli podczas obrony półwyspu zostali pochowani w imiennych grobach z należnymi im honorami. Dlatego też odnalezienie szczątków wszystkich westerplatczyków jest priorytetem naszej placówki.
Kolejnym założeniem prac wykopaliskowych jest odsłonięcie i udokumentowanie reliktów czterech schronów amunicyjnych (nr 8, 10, 11, 12) wchodzących w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Tegoroczne badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum na Westerplatte będą trwać pięć miesięcy. Muzealni archeolodzy będą także nadzorowali wszystkie prace ziemne prowadzone na Westerplatte w ramach budowy nowego cmentarza oraz remontu budynku dawnej elektrowni.