Ambasadorowie Nadziei

„Ambasadorowie nadziei - artyści pochodzenia żydowskiego w armii gen. Andersa" 

27 lutego w Muzeum II Wojny Światowej odbyło się widowisko muzyczne pod nazwą „Ambasadorowie nadziei - Artyści pochodzenia żydowskiego w armii gen. Andersa." 

 

W trakcie wydarzenia zaprezentowano utwory, które pierwotnie wykonywali artyści zespołu towarzyszącego armii Andersa, na całym szlaku bojowym. Uzupełnieniem warstwy muzycznej widowiska była narracja osnuta wokół historii 2. Korpusu Polskiego. Na program widowiska złożyły się utwory, które powstawały w trakcie wojennej wędrówki m.in. Kto nad Wisłą się urodził, Romans wojenny, Gdzie najlepiej, Mleczna droga, Czerwone maki, Droga do Warszawy. 

 

Zachęcamy do obejrzenia video:

 

Gości przywitał p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt:

Szanowni Państwo […] witam w tym ciężkim czasie, przede wszystkim dla naszych sąsiadów z bratniej Ukrainy, którzy dzisiaj występują w roli przedmurza wolnego świata, którym przez setki lat była Rzeczpospolita. Na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku umieściliśmy symboliczną grafikę z dwoma, otwartymi, splecionymi ze sobą ogniwami w barwach narodowych Rzeczypospolitej i Ukrainy, który nazwaliśmy ogniwami wolnego świata, nie są one zamknięte, ponieważ tych ogniw jest więcej, ale tym samym wykazaliśmy, jaki jest nasz stosunek do niepodległej Ukrainy […] przy czym pamięć historyczna pozostaje, ale pamięć pełna o tym, co było trudne i skomplikowane, jak również o tym, co było ważne, jak współpraca polsko-ukraińską z 1920 roku, gdy razem z wojskami ukraińskimi armia polska walczyła przeciwko bolszewikom. Dziś musimy wspierać Ukrainę, to jest naszym obowiązkiem, ponieważ jeżeli zabraknie niepodległej Ukrainy, to tyran z Kremla będzie o krok od naszych granic. Ponadto po ludzku, trzeba wesprzeć tych, którzy stali się celem niesprowokowanej agresji. 

Dzisiejszy spektakl jest opowieścią o twórcach szeroko znanych w II RP, którzy trafili na teren okupacji sowieckiej jako więźniowie, jako uciekinierzy, współtworząc kilkusettysięczną rzeszę polskich obywateli, będących za linią frontu w głębi sowietów.  [...] Równocześnie dziś mówimy o tych twórcach, którzy wyszli stamtąd dzięki staraniom Rządu Polskiego w Londynie i staraniom generała Andersa w roku 1942. [...] Jak ważne były to osoby, niech świadczy fakt, że jeden z utworów, który dziś będzie wykonany  na scenie tj. „Czerwone Maki pod Monte Cassino”, był tym dziełem, które zna każdy z nas tu obecnych i dziesiątki milionów Polaków, a który to utwór wszedł do polskiej tradycji, kultury masowej, dzięki właśnie artystom, twórcom polskim, pochodzenia żydowskiego.

Na scenie wystąpili: Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik, Jerzy Petersburski Jr TRIO.

Partner spektaklu: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

Dzieje.pl, Program II Polskiego Radia, Radio Gdańsk S.A., TVP Historia, TVP Kultura, TVP3 Gdańsk