Przejdź do treści

Aktualności

Wyświetla 9 wpisów z 961 na 107 stronach
22.10.1942
23 października 1942 r. rozpoczęła się druga bitwa pod El Alamein w Egipcie. Zwycięskie dla aliantów starcie jest uważane za punkt zwrotny kampanii w Afryce Północnej.
Zostań strażnikiem pamięci, poznaj i pamiętaj każdego dnia o wyjątkowym człowieku, który swoim życiem bronił niepodległej Ojczyzny. Na polskich cmentarzach spoczywają prawdziwi herosi naszej historii. Dzięki współpracy z Muzeum poznasz ich historię i staniesz się opiekunem często zapomnianych już mogił.
22.10.1939
22 października 1939 r. na polskich terenach okupowanych przez Związek Sowiecki odbyły się wybory, których celem była próba legitymizacji sowieckiej agresji. Głosowanie poprzedziła agresywna propaganda komunistyczna oraz masowy terror. Wybory do tzw.
Zachęcamy do zapoznania się wystawą pt. „Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów”, której uroczyste otwarcie z udziałem Ambasadora Estonii Martina Rogera odbędzie się już jutro tj. 22 października br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 12:00 na poziomie -2.
Podczas II wojny światowej Polacy udzielali schronienia Żydom, choć groziła za to najsurowsza kara – śmierć. W pomoc potrzebującym były zaangażowane całe rodziny, również dzieci.
Od trzech lat 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
19.10.1944
19 października 1944 r. zakończyło się w Moskwie 10-dniowe spotkanie premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla z Józefem Stalinem, dyktatorem ZSRS. Była to już czwarta odsłona moskiewskich pertraktacji z udziałem aliantów.
14.10.1941
15 października 1941 r. Hans Frank wydał rozporządzenie, w myśl którego Żydzi opuszczający teren getta podlegają karze śmierci. Wprowadzony przez niemieckich okupantów przepis dotyczył również ludności polskiej udzielającej Żydom schronienia.
Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerach historyczno-krajobrazowych na półwyspie Westerplatte organizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu.