Wyświetla 9 wpisów z 862 na 96 stronach
03.08.1901
Był jednym z najwybitniejszych przywódców polskiego Kościoła katolickiego – nie tylko w XX wieku, ale i w całych dziejach.
Koniec II wojny światowej przesądził o losach wschodnich województw polskich, które decyzją mocarstw pozostały w granicach ZSRS. W związku z tym zamieszkujący te tereny polscy obywatele byli nadal narażeni na sowieckie represje i deportacje. Data deportacji: 1951 r.
1 sierpnia br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po raz kolejny uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym wyjątkowym dniu przygotowaliśmy szereg działań, które miały na celu uhonorowanie wydarzeń sprzed 77.
BohaterON – włącz historię! to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Kampania jest realizowana przez organizacje pozarządowe od 2016 roku zgodnie z hasłem Pamięć – Edukacja – Pomoc.
01.08.1944
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Miało ono na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mimo, że powstanie nie osiągnęło zakładanych celów militarnych i politycznych, stało się dla Polaków symbolem męstwa i wytrwałości w walce o niepodległość.
30.07.1941
30 lipca 1941 r. podpisano układ polsko-sowiecki, który formalnie przywracał stosunki dyplomatyczne zerwane po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r.
1 sierpnia br. zapraszamy na zwiedzanie wybranych części wystawy czasowej „Walka i cierpienie” oraz wystawy głównej MIIWS w połączeniu z prezentacją i prelekcją o bohaterskim zrywie Polaków w czasie II wojny światowej.
29.07.1941
80 lat temu o. Maksymilian Maria Kolbe zdecydował się ofiarować swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Wydarzenie miało miejsce w trakcie apelu zorganizowanego przez zastępcę komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Karla Fritzscha.