Przejdź do treści
Uczniów szkół wraz z nauczycielami zapraszamy na spektakl „Sen”, który po raz szósty zostanie wstawiony na deskach sceny Muzeum 29 listopada o godzinie 10:00. Sztuka powstała w ramach drugiej edycji autorskiego projektu Muzeum II Wojny Światowej „Zmieniając perspektywę”.
2019-11-21 | Kultura
Udostępniony internetowo Portal Historii Mówionej pozwoli użytkownikom na zapoznanie się z treścią zgromadzonych przez Muzeum relacjami świadków i bohaterów historii II wojny światowej. Są to unikalne świadectwa doświadczonych przeżyć, a niejednokrotnie tragedii.
27 listopada zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Spotkania z historią. Tym razem zaprezentujemy książkę Wojciecha Grotta „Podpułkownik Jan Kowalewski (1892-1965)”.
Okres Świąt Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi mu zwyczajami to w naszej tradycji moment szczególny.
2019-11-19 | Kultura
18 listopada 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obchodziliśmy 25-lecie działalności Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Z tej okazji w sali kinowej Muzeum odbyła się konferencja w całości poświęcona działalności Stowarzyszenia, do którego należą nie tylko członkowie rodzin osób bestialsko zamordowanych w Ponarach, ale też przyjaciele, osoby mieszkające przed wojną w Ponarach oraz wszyscy Ci, którzy chcą utrwalić pamięć o Ofiarach czy poznać losy Polaków w czasie II wojny światowej na Kresach II Rzeczypospolitej.
2019-11-19
15 listopada br. zakończono prace ziemne związane z zasypywaniem wykopów po piątym etapie badań archeologicznych na Westerplatte. Badania te zostały protokolarnie odebrane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, z zaznaczeniem konieczności oraz zasadności kontynuacji prac archeologicznych na tym terenie.
2019-11-18 | Westerplatte
W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej znajduje się kolekcja ponad 260 unikatowych zdjęć, wykonanych przez przedwojennego warszawskiego fotografa - Henryka Poddębskiego.
2019-11-18 | Wystawy
POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY to ogólnopolska akcja promocyjna, w której udział bierze również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W dniach 22-24 listopada br. wstęp na Wystawę Główną, kosztował będzie 10 zł.
2019-11-18
Uroczystą premierą spektaklu „Czerwona zima” 17 listopada 2019 roku zakończyły się oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.   Zebranych na sali powitał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 15 listopada br. zorganizowany został pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939”. Bezpłatne projekcje filmu dla publiczności odbędą się w Kinie Muzeum 22, 24 i 29 listopada br.
Klęska państw centralnych- Niemiec i Austro-Węgier - w I wojnie światowej spowodowała ogromne zmiany na mapie politycznej Europy.
2019-11-15 | Nauka
14 listopada 2019 r o godz. 16.00 w Węgierskim Muzeum Narodowym w Budapeszcie odbył się uroczysty finisaż wystawy „Walka i cierpienie” zorganizowany przez Instytut Polski w Budapeszcie. Wydarzenie objęte zostało patronatem Zsolta Semjéna, wicepremiera Węgier.
W czwartek 14 listopada w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się promocja wydawnictwa „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane”. Spotkanie z udziałem publiczności przybrało formę żywej dyskusji między naukowcami: dr. hab. Grzegorzem Berendtem, Zastępcą Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem – autorem pracy. Publikacja obejmuje dwa tomy wybranych pism płk. Ignacego Matuszewskiego - „Nie ma wolności bez wielkości” oraz „O Polskę całą, wielką i wolną”.
2019-11-15 | Nauka
13 listopada 1939 roku Premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski powołał, na mocy uchwały Rady Ministrów RP z dnia 8 listopada, Komitet Ministrów dla Spraw Kraju (KMSK).
2019-11-13 | Nauka
Premier polskiego rządu na uchodźstwie i Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, mianował w dniu 13 listopada 1939 r. gen. Kazimierza Sosnkowskiego komendantem Związku Walki Zbrojnej (ZWZ).
2019-11-13 | Nauka
W dniu wczorajszym na konferencji prasowej w siedzibie Rady Miasta Gdańska zostały przez radnych klubu „Wszystko dla Gdańska” sformułowane zarzuty pod adresem Muzeum, dotyczące rzekomo zbyt dużych kosztów organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W związku z tym chciałbym zwrócić uwagę Opinii Publicznej na kilka faktów.
2019-11-13
W dniach 18-20 listopada br. w National Press Club w Waszyngtonie odbędzie się konferencja Poland First to Fight mającą na celu upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 
2019-11-12 | Nauka
W czwartek 14 listopada zapraszamy na promocję publikacji „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane” opracowanej pod redakcją dr. hab. Sławomira Cenckiewicza. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną dwa tomy wydawnictwa – „Nie ma wolności bez wielkości” oraz „O Polskę całą, wielką i wolną”. 
2019-11-11 | Nauka
Piaśnica- niewielka wioska na Pomorzu, położona w odległości ok. 10 km na północ od Wejherowa, jesienią 1939 roku stała się miejscem zbrodni niemieckiego najeźdźcy i symbolem okrucieństwa wymierzonego w polską ludność cywilną.
2019-11-08 | Nauka
W dniu 10 listopada 1950 roku w Łodzi przed siedzibą Rejonowej Komendy Uzupełnień w Łodzi został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa gen. August Emil Fieldorf (ps. „Nil”). 
2019-11-08 | Nauka
W nocy z 9 na 10 listopada bojówki SA i członkowie formacji SS przeprowadzili akcję pogromu żydowskiej ludności, połączonej ze spaleniem synagog i zniszczeniem  żydowskiego majątku.
2019-11-08 | Nauka
W dniach 14 - 16 listopada br. pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzą Katowice w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów.
W dniu dzisiejszym zapadł wyrok w sprawie z powództwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeciwko redaktorowi naczelnemu portalu Wyborcza.pl o sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w publikacji internetowej portalu z dnia 19 maja br. pt. „Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyrzuca muzyków z Nocy Muzeów. Bo śpiewali »bolszewicką piosenkę«”.
2019-11-06
W niedzielę 17 listopada o godzinie 16:00 zapraszamy na premierę spektaklu „Czerwona zima” w reżyserii Artura Hofmana. Scenariusz przygotowany przez Chrystiana Orzeszko to opowieść o losach więźniów sowieckich łagrów. Spektakl ilustruje wizję świata owładniętego czerwoną ideologią w jego najbardziej skrajnych wymiarach.
2019-11-06 | Kultura
Druga wojna światowa widziana oczami obywateli państw azjatyckich znacząco różni się od spojrzenia europejskiego. Niemniej doświadczenie cierpienia i bólu jest zbieżne, zarówno dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej będących pod okupacją niemiecką i sowiecką, jak i dla Dalekiego Wschodu pod okupacją japońską.
2019-11-06 | Wystawy
W dniu dzisiejszym, podczas prac związanych z podjęciem odnalezionego wczoraj dziewiątego szkieletu na stanowisku V sezonu badań archeologicznych na Westerplatte archeolodzy natrafili na znajdujący się na wysokości pasa osoby, której szkielet podejmowano, pistolet Browning FN kal. 7,65 mm z zapasowym magazynkiem.
2019-11-05 | Westerplatte
MAMY NIEPODLEGŁĄ! to ogólnopolska akcja społeczna organizowana od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja jest jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
2019-11-05
W ramach eksploracji jamy grobowej, w której odnaleziono uprzednio szczątki trzech osób, a bezpośrednio pod nimi kolejnej, archeolodzy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (Oddz.
2019-11-04
WSTĘP WOLNY Film dokumentalny "Gdańsk 1939" w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia roku 1939 w Gdańsku. Znajdziemy tu między innymi szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności, ale i bohaterską obronę Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniu 2 listopada 2019 r. było miejscem premiery koncertu, połączonego ze spektaklem choreograficznym, zatytułowanego „Elegia in obitum”. Organizatorzy przedsięwzięcia poświęcili owe wydarzenie „wszystkim tym, którzy od nas odeszli”. W tym szczególnym czasie wspominamy naszych bliskich zmarłych- rodzinę i przyjaciół. Nawiązując do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Dyrekcja i Pracownicy Muzeum pragnęli poprzez ten wyjątkowy moment upamiętnić także wszystkich tych, którzy doświadczyli cierpienia w trakcie największego konfliktu w dziejach ludzkości.
2019-11-02 | Kultura