85. rocznica wybuchu II wojny światowej

85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Zapraszamy Państwa na uroczystości i wydarzenia związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej. 1 września Muzeum otwarte będzie w godz. 9:00-20:00, a bilety dostępne za 1 zł dla wszystkich zwiedzających. Więcej informacji dostępnych jest poniżej.

 

Wydarzenia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

30 sierpnia o godz. 17.00: wernisaż wystawy LAS - Schronienie Ofiar. Kryjówka Zbrodni.

Tematem wystawy jest historia II wojny światowej opowiadana z perspektywy kompleksów leśnych: ich znaczenia w wojnie obronnej, miejsca schronienia ofiar, twierdzy partyzanckiego oporu, ale też miejsca zbrodni. Las to esej wystawienniczy, który interdyscyplinarnie łączy historię ze sztuką i ekologią.


Las to pierwotny dom, naturalny habitat, wspierający ludzką żywotność, a przez wojnę - skażony zbrodnią. W czasie konfliktu militarnego pomagał ocalić życie, ale też przechowuje tajemnicę  śmierci ofiar. Wystawa na poziomie -3 MIIWŚ będzie dostępna dla zwiedzających od 31 sierpnia do 28 lutego 2025 r.

od 31 sierpnia wystawa plenerowa Szlak: wolność – godność - pamięć

Gdańsk. Miasto-symbol wybuchu II wojny światowej i Solidarności – wielkiego ruchu społecznego, który dał początek wyzwoleniu Europy Środkowo-Wschodniej spod radzieckiej dominacji. Zarówno polscy żołnierze, którzy odpierali niemieckie ataki w pierwszych dniach wojny, jak i robotnicy podczas kolejnych zrywów przeciw komunistycznej władzy walczyli o wolność i godność człowieka, które chciały zdeptać totalitaryzmy. Dlatego w dniach rocznic podpisania Porozumienia Gdańskiego i wybuchu II wojny światowej zapraszamy do spaceru szlakiem pamięci wytyczonym pomiędzy miejscami, w których historia odcisnęła swoje piętno.

 

Szlak wyznaczony z pomocą plenerowych systemów wystawienniczych będzie przebiegał na linii Muzeum II Wojny Światowej – Europejskie Centrum Solidarności.

 

31 sierpnia w godz. 18.00, 19.00, 20.00 – zapraszamy do udziału w spacerach inaugurujących wystawę plenerową Szlak: wolność – godność - pamięć. Miejsce zbiórki: Pomnik rtm. Witolda Pileckiego, pl. Bartoszewskiego 1, wymagane wcześniejsze zapisy:

Pozostała część obchodów będzie miała charakter partycypacji Muzeum w licznych przedsięwzięciach naszych partnerów m.in. Zlotu Szkół Westerplatte, Zjazdu Rodzin Westerplatczyków, zjazdu rodzin “Zawołanych po imieniu” organizowanego przez Instytut Pileckiego oraz Zlotu Westerplatte organizowanego przez Chorągiew Gdańską Związku Harcerstwa Polskiego.