80. rocznic80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - 19 IV 1943 wybuchu powstania w getcie warszawskim - 19.04.1943

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - 19 IV 1943

80 lat temu rozpoczęło się zbrojne wystąpienie ludności żydowskiej na terenie getta w Warszawie. Heroiczna, choć z góry skazana na przegraną walka Żydów trwała do 16 maja 1943 r. Powstanie było reakcją na decyzję Niemców o likwidacji getta, co było równoznaczne z zagładą jej mieszkańców.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na załączonej infografice, kliknij poniżej aby zobaczyć ją w dużej rozdzielczości:

Poniżej prezentujemy miniaturę filmową zrealizowaną dzięki współpracy Działu Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Produkcja „Zamknąć, zniszczyć, obsiać trawą… Getto warszawskie we wspomnieniach Stanisława Soszyńskiego” to relacja tytułowego bohatera filmu, który był naocznym świadkiem powstawania getta i jego przekształceń.