5 opracowań studialnych w drugim etapie konkursu na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

23 czerwca 2023 r. Sąd Konkursowy dwuetapowego realizacyjnego Konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte wyłonił 5 opracowań studialnych kwalifikujących się do drugiego etapu konkursu. Ich autorzy zostali zaproszeni do złożenia prac, które uszczegółowią wcześniej zaproponowane rozwiązania. Obradom przewodniczyła prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka.

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, urbanistycznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

W obiektach, które powstaną na terenie pola bitwy, oprócz  historii wrześniowych walk na Westerplatte, przywołany zostanie także jej szerszy kontekst – wojny obronnej 1939 r. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie Muzeum w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Przypomnijmy, że od 2022 r. jego centrum od 2022 r. stanowi Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, na którym pochowano obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dzięki wciąż prowadzonym badaniom archeologicznym w tym miejscu udało się odnaleźć już ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawach ulokowanych w dostępnej przestrzeni dawnej  składnicy.

W konkursie przewidziano nagrody pieniężne o łącznej kwocie 240 000 zł brutto. Zwycięzca dodatkowo otrzyma możliwość opracowania pełnej dokumentacji projektowej dla zaproponowanych przez siebie założeń koncepcyjnych.

Szczegóły na temat konkursu, w tym regulamin, informacje o kryteriach ocen, nagród itd. dostępne na stronie internetowej muzeum:

Drugi etap konkursu, a następnie ogłoszenie wyników, zaplanowano na październik br.

Organizatorem konkursu jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Konkurs został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja celowa na zadanie: Budowa Muzeum Westerplatte i rewitalizacja Pola Bitwy 1939.