36. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt przewodniczył 36. posiedzeniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Oświęcimiu i Krakowie w dniach 23 i 24 listopada 2022 r.
Członkowie MRO odwiedzili budowę nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które powstaje w bezpośredniej bliskości historycznego terenu Miejsca Pamięci dzięki wsparciu Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki realizacji projektu, uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.
Przy nowym Centrum Obsługi Odwiedzających – dzięki dotacji MKiDN oraz wsparciu Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron – powstaje także nowoczesny, trzypiętrowy hostel. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.
Oprócz tego członkowie Rady odwiedzili teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie mogli zobaczyć zarówno prowadzone prace konserwatorskie w jednym z baraków murowanych, jak i jeden z historycznych budynków po konserwacji. Prace te finansowane są ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zobaczyli także muzealne Pracownie Konserwatorskie.
Na początku głównej części posiedzenia, które odbywało się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski wręczyli akty powołania dwóm nieobecnym na pierwszym posiedzeniu członkom Rady: Romaniemu Rose oraz Janowi Erikowi Dubbelmanowi.
Dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński podsumował najważniejsze działania w Miejscu Pamięci Auschwitz, które miały miejsce w ciągu ostatnich czterech lat, od zakończenia trzeciej kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz o planach Muzeum na najbliższy czas.
Drugiego dnia członkowie MRO wysłuchali raportów z działalności miejsc pamięci położonych na terenie byłych niemieckich obozów w Treblince i w Płaszowie, a posiedzenie zakończyła wizyta w Krakowie, w Miejscu Pamięci KL Plaszow.
Źródło informacji i zdjęcia: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau