„1944/1945: Koniec wojny w Europie Środkowo-Wschodniej” - cykl wykładów MIIWS i NIH

„1944/1945: Koniec wojny w Europie Środkowo-Wschodniej” - cykl wykładów NIH i MIIWŚ

Druga wojna światowa zakończyła się 80 lat temu. Z tej okazji Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie organizuje serię publicznych wykładów we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Międzynarodowi naukowcy zaprezentują swoje badania zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku. Skupią się nie tylko na wydarzeniach historycznych, ale także na pytaniu, w jaki sposób bolesne doświadczenia wojenne nadal kształtują dzisiejsze społeczeństwo.

8 października 2024 r., DHI Warszawa, prof. Rafał Wnuk (p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku); wykład na temat „Nieoczywisty koniec wojny. Podziemie antykomunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej”. Wykład w języku polskim.

Wykład będzie próbą syntetycznego przedstawienia antykomunistycznego, zbrojnego i politycznego podziemia na obszarze, sześć lat wcześniej objętym paktem Ribbentrop–Mołotow. Skala oporu, metody jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji, regionalne różnice i podobieństwa, w końcu ewolucja podziemia – to główne zagadnienia, na których zamierza skoncentrować się Rafał Wnuk.

Uczestnictwo w wykładzie jest możliwe tylko w przypadku mailowego wysłania zgłoszenia najpóźniej do dn. 4 października 2024 r. na adres: dhi@dhi.waw.pl i otrzymania potwierdzenia udziału w wydarzeniu. Informujemy, że wykład będzie nagrywany.

Wykłady w języku angielskim, wstęp wolny (zgłoszenia mailowe dot. wyłącznie wykładu inauguracyjnego cykl w Warszawie):

5 listopada 2024 Mary Fulbrook "A sense of Justice? Reckoning with Nazi Past in the Long Aftermath of WWII (7 listopada godz. 18:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

3 grudnia 2024 Bastian Willems "The End of the War in East Prussia" (4 grudnia godz. 18:00 w Muzeum II Wojny Światowej Gdańsku)

7 stycznia 2025 Benjamin Lahusen "The Administration of Normality. German Law and German Sodety 1943-1948 (8 grudnia godz. 19:00 w Muzeum II Wojny Światowej Gdańsku)

4 lutego 2025 r. Elizabeth Harvey "German Women in Occupied Poland: Comrades, Wives, Adventurers"  (6 lutego godz. 18:00 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)