129 prac zgłoszono do udziału w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt Muzeum II Wojny Światowej
W terminie przewidzianym Regulaminem międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, tj. do piątku 13 sierpnia br., do siedziby organizatora wpłynęło 129 prac. Zdobywcę nagrody głównej w wysokości 80 tys. euro poznamy już 1 września.
Konkurs na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został ogłoszony 26 stycznia br. i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Chęć przystąpienia do rywalizacji o nagrodę główną zgłosiło 328 firm z 42 państw świata. Ostatecznie wymogi formalne konkursu spełniło 240 pracowni z 33 krajów. Wśród firm dopuszczonych do udziału w konkursie znaleźli się przedstawiciele państw leżących w Ameryce Północnej (Kanada, Stany Zjednoczone), Azji (Japonia, Turcja, Izrael), Australii oraz Europie (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).
Prace będzie oceniało międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą architekci - Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, Jack Lohman - historyk sztuki i architekt, dyrektor Museum of London i zarazem jeden z największych autorytetów światowego muzealnictwa; artysta grafik - Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog - Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk - Wojciech P. Duda.
„Cieszyliśmy się z ogromnego zainteresowania konkursem jeszcze na etapie jego organizacji, cieszymy się tym bardziej teraz, kiedy wiemy, że jurorzy będą mieli z czego wybierać. Duża ilość prac, które otrzymaliśmy, to z pewnością sukces Muzeum II Wojny Światowej i gwarancja, że gmach, który powstanie przy ul. Wałowej w Gdańsku, nie będzie dziełem przypadkowym, lecz wyrazistym elementem architektury Gdańska, silnie podkreślającym rangę jedynego takiego muzeum na świecie” – powiedziałzastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Janusz Marszalec.
Celem konkursu jest wyłonienie koncepcji architektonicznej budynku Muzeum II Wojny Światowej wraz z koncepcją zagospodarowania terenu, które będą najlepsze pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i estetycznym. Muzeum budowane będzie w oparciu obowiązujące zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, które dają architektom dużą swobodę realizacji koncepcji. Budynek Muzeum II Wojny Światowej będzie pełnił nie tylko funkcję muzealną, ale stanie się żywym ośrodkiem edukacji, kultury oraz nauki. Zostaną w nim połączone rozmaite funkcje – od wystawienniczej, poprzez ośrodek dokumentacji archiwalnej i badań naukowych do centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.
Pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. euro. Nagroda pierwsza to 80 tys. euro oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie z wolnej ręki na opracowanie projektu budowlanego wraz z projektem zagospodarowania terenu muzeum. Pozostałe 120 tys. euro przeznaczone jest na kolejne dwie nagrody oraz wyróżnienia.
Zwycięzcę poznamy już 1 września br. podczas oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu, które odbędzie się w auli Politechniki Gdańskiej o godz. 9.00. Wszystkie prace zostaną tego samego dnia zaprezentowane na dziedzińcu północnym i południowym Politechniki. W październiku Muzeum II Wojny Światowej zorganizuje panel dyskusyjny z udziałem wybitnych architektów, w tym również członków sądu konkursowego. Debata będzie miała charakter otwarty.
Budowa muzeum rozpocznie się w roku 2012. Uroczyste otwarcie nowego budynku planowane jest na 1 września 2014 r. – w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.