Muzeum II Wojny Światowej

„Żywa lekcja historii”. Losy żołnierzy wileńskiego okręgu Armii Krajowej.

28 października br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało tzw. „żywą lekcję historii”. Zajęcia, w których udział wzięli uczniowie gdańskiej SP 70, odbyły się na Cmentarzu Komunalnym na Srebrzysku.

Projekt polegał na spotkaniu dzieci ze świadkami historii, którzy opowiedzieli o żołnierzach walczących w wileńskim okręgu Armii Krajowej, pochowanych na gdańskim cmentarzu. W lekcji historii nad grobami zmarłych bohaterów wzięło udział 15 uczniów pod opieką p. Aliny Kasiutycz. Losy żołnierzy przedstawili dr hab. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, pełniący również funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady AK oraz Wiesław Gierłowski, były żołnierz 77. Pułku Piechoty AK, którego obecność była dla dzieci dużym przeżyciem. Uczniowie poznali m. in. historię ppłk Adama Szydłowskiego pseudonim „Poleszuk”, żołnierza Armii Krajowej, jednego z Cichociemnych, komendanta Okręgu nowogródzkiego AK, 26.06 -17.07.1944 r., który został aresztowany przez Sowietów.

W trakcie tej niezwykłej lekcji dr hab. Piotr Niwiński, dbał, aby sposób przekazywania wiedzy historycznej był dostosowany do potrzeb i możliwości młodych odbiorców. Nie unikał przy tym odpowiedzi na czasem trudne pytania, wyjaśniając np. stosunek komunistów do żołnierzy Armii Krajowej, czy skomplikowane losy Wilna przed II wojną światową, zamieszkanego wówczas w większości przez Polaków.

Na koniec zajęć uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na uporządkowanych wcześniej grobach żołnierzy.