Żołnierze 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego im. mjr. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego w Dęblinie z wizytą w Muzeum

Żołnierze 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odwiedzili 3 kwietnia br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ponad dwudziestoosobowa delegacja została powitana przez dr. hab. Grzegorza Berendta, Zastępcę Dyrektora Muzeum.

Wizyta żołnierzy była częścią podróży historyczno-wojskowej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po spotkaniu z dyrekcją, żołnierze udali się na zwiedzanie wystawy głównej, która zrobiła na nich niewątpliwie duże wrażenie.

Patronem 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego jest mjr. pil. Eugeniusz Horbaczewski

41 Baza Lotnictwa Szkolnego jest oddziałem Sił Powietrznych. Patronem Bazy jest mjr. pil. Eugeniusz Horbaczewski, as lotniczy, dowódca 315. Dywizjonu Myśliwskiego "Dęblińskiego", zwany przez kolegów "Dziubkiem", należał do najwybitniejszych pilotów i dowódców lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w II wojnie światowej.

W okresie od października 1941 r. do sierpnia 1944 r., wg. Listy Bajana Horbaczewski zestrzelił 16 samolotów na pewno i prawdopodobnie 1 uszkodził. Ponadto zestrzelił 4 pociski latające V-1. W czasie II wojny światowej Eugeniusz Horbaczewski odznaczony został: Złotym Krzyżem Virtuti Militari, Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz brytyjskimi Distinguished Service Order i dwukrotnie Distinguished Flying Cross. Pośmiertnie awansowany do stopnia majora. W roku 2005 uhonorowany został tablicą w Alei Gwiazd Lotnictwa Polskiego w Dęblinie.